Americké protesty vyústily v pouliční násilí

- Zprávy autor: var

Protesty kvůli usmrcení neozbrojeného černocha policistou se v noci na dnešek ve Spojených státech zvrhly v pouliční násilí. V kalifornském Berkeley někteří z maskovaných demonstrantů rozbíjeli výlohy a házeli kamení na policisty

Protesty proti policejnímu násilí nabývají na síle. Snímek z demonstrace v kalifornském Berkeley

Protesty proti policejnímu násilí nabývají na síle. Snímek z demonstrace v kalifornském Berkeley,zdroj: Profimedia.cz

V ulicích města dohlížely na bezpečnost desítky těžkooděnců. "Malá část protestujících se začala chovat násilně. Začali házet kameny a další předměty na naše policisty," řekla policejní mluvčí v Berkeley s tím, že protestů se účastnilo asi 200 lidí. Poškozeno bylo několik obchodů.

Demonstrace pokračovaly v USA již čtvrtým dnem. Nejnovější protesty jsou reakcí především na to, že velká porota v New Yorku se tento týden rozhodla neobvinit bílého policistu v případu udušení neozbrojeného černocha Erika Garnera při zatýkacím chvatu. Muž trpící astmatem a vysokým krevním tlakem při zákroku volal "Nemůžu dýchat!", což je i slogan, který na demonstracích skandují protestující.

"To, co se v posledních několika dnech děje v amerických městech, je velmi důležité. Je třeba ukázat, že mluvíme jednotným hlasem," uvedla jedna z protestujících v New Yorku Judi Flournoyová. Matka zabitého Erika Garnera vyzvala Američany, aby "pokračovali v protestech, nicméně bez jakýchkoli násilností".

Newyorský případ především mezi Afroameričany ještě víc rozjitřil emoce po rozhodnutí velké poroty ve městě St. Louis neobvinit bělošského policistu, který zastřelil osmnáctiletého černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu na předměstí St. Louis.

Jenomže další případy nevyjasněných úmrtí rukou policistů přibývají.

Tagy: protesty USA New York rasismus Policejní násilí nepokoje ve Fergusonu

Zdroje: ČTK