Americké protesty proti policejnímu násilí nabírají na síle

- Aktuality autor: var

Další masové protesty v souvislosti se smrtí neozbrojeného černocha rukou bělošského policisty propukly ve čtvrtek místního času v New Yorku a několika dalších městech po celých Spojených státech.

Protestující v New Yorku si přejí potrestání zabíjejících policistů

Protestující v New Yorku si přejí potrestání zabíjejících policistů,zdroj: Profimedia.cz

Demonstranti kritizují rozhodnutí velké poroty neobvinit policistu, při jehož zatýkacím chvatu černoch Eric Garner zemřel. Případ dál prohloubil napětí mezi běloškou většinou a černoškou menšinou, které rozjitřil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu ve státě Missouri.

Kromě New Yorku, kde se sešlo několik tisíc lidí, se demonstruje také v hlavním městě Washingtonu, v Chicagu, Bostonu, Baltimoru či Minneapolisu. Protesty jsou podle televizní stanice CNN hlasité, ale pokojné. Lidé skandují poslední Garnerova slova: "Nemůžu dýchat!" Někteří si lehají na zem a blokují dopravu na dolním Manhattanu. 

Newyorský starosta Bill de Blasio už oznámil, že místní policisté projdou školením, jehož cílem bude zlepšit vztahy mezi policií a menšinami. "Lidé musí vědět, že na černých životech a hnědých životech záleží stejně jako na bílých," uvedl starosta na tiskové konferenci s odkazem na jedno z hesel demonstrantů. 

 

Tagy: USA New York Spojené státy Ferguson nepokoje ve Fergusonu násilné protesty nepokoje a násilí rasismus a diskriminace

Zdroje: ČTK