Americká obchodní komora v ČR chce protikorupční novelu

- Aktuality autor: red

Americká obchodní komora v ČR, která zastřešuje téměř 500 firem včetně gigantů jako Microsoft, Philip Morris či IBM, dává podle dnešních Hospodářských novin (HN) dohromady speciální tým, který v rámci boje proti korupci připraví ještě před květnovými sněmovními volbami radikální novelu zákona o veřejných zakázkách.

Cílem má být zprůhlednění systému přidělování milionových zakázek.
"Budeme chtít od politiků slib, že tu novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Tím ukážou, jak boj s úplatky myslí vážně,“ řekl HN ředitel komory Weston Stacey. Podle něj se situace v této oblasti zhoršila, proto Američané přišli s iniciativou.


Podle HN došla byznysmenům z USA trpělivost s tím, že prakticky nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky. "Řada amerických firem se už radši přeorientovala jen na privátní sektor, kde to funguje mnohem lépe," prohlásil Stacey. Podle HN chtějí Američané dostat do zákona o státních zakázkách například ustanovení o průzračné majetkové struktuře, o lepší dokumentaci, o odpovědnosti samospráv, ale i to, aby výběrová řízení byla otevřená.


HN píší, že by měly vzniknout dvě pracovní skupiny - legislativní a "praktická". Součástí týmu by podle HN měli být zástupci tuzemských politických stran. Zatímco ale lidé z ČSSD a ODS reagovali na myšlenku zatím opatrně, zelení do komise vyšlou náměstka ministra životního prostředí Františka Korbela.


HN informují, že pozvánku obdržely mimo jiné také obchodní komory Německa, Británie, Francie a Kanady, které by do týdne měly dodat jména lidí, které do expertní komise vyšlou. Podílet se na přípravě bude i protikorupční organizace Transparency International.
HN připomínají, že jen za loňský rok se v Česku za veřejné zakázky utratilo přes 200 miliard korun. Objem úplatků činil podle odhadů Asociace malých a středních podniků až kolem 15 procent.

Zdroje: ČTK