Americká armáda pošle přes Česko konvoj. Jako demonstraci podpory

- Aktuality autor: pal

Vláda v pondělí odsouhlasila tranzit amerického vojenského konvoje přes české území. Jednotky a armádní technika se budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve. Konvoj 118 vozidel projede po cestě z Pobaltí do Německa šesti zeměmi střední a východní Evropy. Na českém území se bude pohybovat mezi 29. březnem a 1. dubnem. 

Americká armáda pošle konvoj přes Evropu jako demonstraci podpory. Ilustrační snímek

Americká armáda pošle konvoj přes Evropu jako demonstraci podpory. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) konvoj přes Česko pojede třemi trasami, které se spojí v Praze na Ruzyni. Odtud bude pokračovat přes Plzeň na armádní základnu v bavorském Vilsecku.

Podle ministra bude v některých úsecích potřeba trpělivosti a shovívavosti občanů. K hladkému průběhu akce by měla přispět i pracovní skupina nově vytvořená na ministerstvu obrany.

Česká armáda by měla koloně poskytnout pohonné hmoty. Veškeré náklady bude podle Stropnického hradit americká strana.

Mluvčí americké armády Craig Childs konvoj označil za "viditelnou demonstraci amerického závazku vůči spojencům v NATO a ukázku schopnosti NATO pružně přesouvat vojenské jednotky přes hranice spojenců v úzké spolupráci s nimi". Přejezd jednotek dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda). 

Tagy: Česko Evropská unie NATO Spojené státy americká armáda

Zdroje: ČTK