Americká armáda poslala omylem nebezpečný antrax do Jižní Koreje

- Aktuality autor: pal

Americká armáda má z ostudy kabát. Mluvčí Pentagonu Steve Warren potvrdil, že pracovníci armády patrně omylem zaslali minimálně jeden aktivní vzorek nebezpečného antraxu do devíti amerických států a na vojenskou základnu do Jižní Koreje, kde bylo ohroženo 22 vojáků, kteří s látkou přišli do styku. Všechny vzorky se ale nakonec podařilo zlikvidovat, takže se nikomu nic nestalo. 

Ilustrační snímek: Americká armáda má "na triku" skandál s antraxem.

Ilustrační snímek: Americká armáda má "na triku" skandál s antraxem.,zdroj: ThinkStock

Pentagon sdělil, že incident vyšetřuje a že zdraví veřejnosti nebylo ohroženo. Mluvčí ministerstva obrany řekl, že vzorky měly být odeslány k vědeckým účelům v neaktivním stavu a že se nyní má za to, že zásilky jsou již zajištěné.

Až 22 vojáků a dalších členů vojenského personálu na americké vojenské základně v Jižní Koreji prý mohlo být při nedávném laboratorním cvičení vystaveno živým bakteriím sněti slezinné - antraxu, která byla zaslána americkou armádou. 

Loni se v USA zhruba devět desítek vědců nedopatřením nakazilo antraxem kvůli tomu, že bakterie, které toto onemocnění vyvolávají, byly považovány za mrtvé. Později se ale ukázalo, že bakterie byly v aktivním stavu.

Sněť slezinná, jak se antrax rovněž nazývá, může zasáhnout tři oblasti lidského organismu. Příznaky plicního antraxu se podobají nejdříve silné chřipce, pak silnému zápalu plic, nakonec nastává respirační selhávání.

Střevní antrax způsobuje vážnou infekci žaludku a střev a projevuje se mimo jiné horečkami a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy a zvracením. U kožního antraxu bývá prvním projevem svědivé místo nebo puchýř tmavé barvy v místě infekce. Posléze se objevují velké, nebolestivé vředy. Všechny tři formy se léčí pomocí antibiotik, přičemž klíčová je včasná diagnóza.

Tagy: antrax zahraničí americká armáda Spojené státy americké

Zdroje: ČTK