Američané zřejmě omylem zaútočili na nemocnici v Afghánistánu. Zemřelo 19 lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 10. 2015 22:23) - Aktuality autor: pal

Dvanáct zaměstnanců charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) a sedm pacientů zahynulo při bombardování nemocnice v afghánském městě Kundúz. Dalších 37 osob je zraněno. Mluvčí americké armády tvrdí, že nemocnice se mohla neúmyslně terčem amerického letectva. Americká armáda prý už celý incident vyšetřuje. 

Zaměstnanci organizace Lékaři bez hranic v nemocnici v Kundúzu

Zaměstnanci organizace Lékaři bez hranic v nemocnici v Kundúzu,zdroj: Profimedia.cz

MSF uvedla, že její úrazové centrum "bylo několikrát zasaženo a je těžce poškozeno“. Podle BBC jde o jediné takové zdravotnické zařízení v severovýchodní oblasti Afghánistánu. Mezi těžce zraněnými jsou i zaměstnanci zdravotnického zařízení, které je po útoku vážně poškozené.

V době útoku v něm bylo více než 180 pacientů a zaměstnanců. Lékař Ádil Akbar agentuře AP řekl, že při bombardování byl zasažen operační sál, urgentní příjem a další části nemocnice. "Podařilo se mi po útoku utéct, ale vím, že se pohřešují někteří zaměstnanci i pacienti," uvedl.

Ředitel operací MSF Bart Janssens podle BBC řekl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci "hluboce šokovalo".

Dodal, že MSF nemá k dispozici konečný počet obětí a že její zdravotníci na místě ošetřují své kolegy i pacienty, kteří utrpěli při útoku zranění.

Zatím není známo, odkud oběti útoku pocházely

Odkud oběti z řad pracovníků MSF pocházely, organizace zatím nezveřejnila. "Mezi zabitými spolupracovníky není žádný kolega z České nebo Slovenské republiky," uvedla v tiskové zprávě Míla Janišová z pražské kanceláře MSF.

Rozhlasové stanici Radiožurnál ředitel české pobočky humanitární organizace Pavel Gruber řekl, že jeden český lékař měl na místo odletět dnes ráno a pravděpodobně už je na cestě do Kunduzu.

Mluvčí jednotek USA působících v Afghánistánu Tribus uvedl, že "americké síly provedly letecký útok v 02:15 místního času proti osobám, které je ohrožovaly".

Boje v Kundúzu už trvají několik dní

Boje kolem třistatisícového Kundúzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města a zaznamenat tak první velké vítězství za 14 let trvání bojů.

Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích stále afghánským jednotkám vzdorují. Podle dostupných zpráv se bojuje zejména v oblasti letiště.

Lékaři bez hranic v kundúzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí. Úrazové centrum, které se nachází v několika budovách v rezidenční čtvrti na východě města, muselo zvýšit kapacitu z 92 lůžek na 150, přičemž pacienti leželi i v kancelářích, vyšetřovnách a na chodbách.

V nemocnici skončili s vážnými poraněnými břicha, končetin nebo hlavy, uvedli v pátek Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách.

Tagy: zahraničí americká armáda válka v Afghánistánu Afganistán Lékaři bez hranic

Zdroje: ČTK