Američané znovu letecky udeřili na islamisty. Radikálové zabili na 500 jezídů, uvedl Bagdád

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Další čtyři nové vzdušné útoky na islamisty podnikli Američané v severním Iráku. Cílem bylo ochránit civilisty. Uprchlým jezídům, kteří se před islamisty skrývají v horách, shodili potraviny a vodu. Humanitární pomoc uprchlíkům v noci ze soboty na neděli poprvé poskytla i Velká Británie. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Tři letecké útoky se uskutečnily krátce před 18:00 SELČ a další kolem 21:00 SELČ. Americká armáda uvedla, že při čtveřici náletů její stíhací a bezpilotní letouny zničily obrněná vozidla a nákladní auto, z nichž sunnitští radikálové stříleli na příslušníky náboženské sekty jezídů ukrývající se v horách v oblasti Sindžáru. 

Islámský stát údajně zabili během své ofenzivy na severu Iráku nejméně 500 příslušníků náboženské sekty jezídů. Agentuře Reuters to řekl irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání. Sunnitští militanti některé z obětí pohřbili zaživa, jsou prý mezi nimi ženy a děti. Asi 300 žen ozbrojenci unesli, uvedl irácký ministr. Desítky tisíc jezídů uprchly do hor v okolí Sindžáru, který před týdnem členové hnutí Islámský stát obsadili. 

Americká letadla shodila hladovějícím běžencům v horách humanitární pomoc už potřetí. Dvaasedmdesát balíků obsahovalo 14 tisíc litrů vody a více než 16 tisíc porcí jídla.  Poprvé se k nim v noci na neděli přidalo i britské letectvo, které na severu Iráku shodilo první zásilku humanitární pomoci. Z anglické vojenské základny Brize Norton vzlétly dva letouny C-130 Hercules, které měly na palubě jídlo, stany, přístroje na filtrování vody, ale i lampy na solární energii, která mohou být použity i pro nabití mobilních telefonů. Pomoc zatím v oblasti shodil první z letounů, druhý by ho měl brzy následovat, uvedl britský armádní zdroj. 

Sobotní americké bombardování pozic islamistů na severu Iráku je třetí od okamžiku, kdy operace schválil prezident Barack Obama, napsal zpravodajský server BBC News. Ty předchozí byly namířeny proti jednotkám Islámského státu ohrožujícím metropoli iráckého Kurdistánu Irbíl. 

Povstalci z Islámského státu, kteří ovládli část Iráku, jsou všeobecně obviňováni z pronásledování a zabíjení lidí hlásících se k jiné víře než k sunnitskému islámu. 

Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že v horách u Sindžáru zemřelo již nejméně 56 dětí jezídů na dehydrataci. OSN odhaduje, že v oblasti se skrývá mezi 50 tisíci až 150 tisíci uprchlíků. Syrské úřady sdělily, že přes 20 tisíc vyhladovělých jezídů uprchlo přes hranici do Sýrie, kterou rovněž zmítá válečný konflikt.

"Jsou bosí, vyčerpaní a nemají s sebou žádné věci, všechno nechali ve svých domovech," konstatovaly syrské úřady. 

Do Iráku  dorazil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který má domluvená jednání s místními představiteli. Tématem rozhovorů jsou právě snahy, jak zabránit islamistům v pokračující ofenzivě. Francouzi se již dříve nechali slyšet, že podporují americké nálety na pozice islámských radikálů na severu Iráku. Podle kurdských představitelů Fabius z Bagdádu zamíří právě na sever země do Irbílu, který je metropolí iráckého Kurdistánu. 

Obama v sobotu slíbil, že USA budou dál Iráčanům a Kurdům poskytovat podporu proti rebelům. Série amerických leteckých útoků je prvním případem, kdy se Spojené státy přímo zapojily do vojenských operací v Iráku od svého stažení ze země v roce 2011. 

Tagy: uprchlíci utoky stíhačky Irák Spojené státy americké drony Islámský stát

Zdroje: ČTK