Američané zkouší Rusy. Shodili munici syrským povstalcům

- Aktuality autor: art

Americká armáda v noci na pondělí shodila 50 tun munice syrským povstalcům, kteří následně oznámili, že ji použijí při ofenzívě proti islamistům ve městě Rakka. Povstalecké pozice v poslední dnech oslabují ruské nálety, jak tvrdí Spojené státy a západní mocnosti. Rusové přitom tvrdí, že bombardují jen teroristy. Za teroristy ovšem spolu se syrským prezidentem Bašárem Asadem, kterého podporují, považují i opoziční síly. 

Opoziční bojůvka na předměstí Allepa

Opoziční bojůvka na předměstí Allepa,zdroj: Profimedia.cz

"Koaliční síly provedly v neděli na severu Sýrie výsadek s cílem zásobit místní pozemní jednotky, aby mohly provádět operace proti IS," uvedl Patrick Ryder, mluvčí amerického Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

Dodávka podle Rydera obsahovala munici pro malé střelné zbraně a byla určena skupinám, které "byly Spojenými státy důkladně prověřeny".

Žádné další podrobnosti o operaci nebyly oficiálně zveřejněny. Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje zásilku dovezly americké nákladní letouny typu C-17 doprovázené stíhačkami a shodily ji v provincii Hasaká na severovýchodě Sýrie. Byly v ní údajně malé střelné zbraně, munice a rovněž granáty. Povstalci si vše v pořádku vyzvedli.

Posílání zbraní vybraným skupinám povstalců a jejich velitelům před pár dny oznámil americký ministr obrany Ashton Carter. Uvedl rovněž, že USA poskytnou leteckou podporu pozemním operacím těchto rebelů. Naopak výcvikový program USA pro vybrané zástupce povstaleckých skupin bude omezen, ohlásil Pentagon.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí NATO Spojené státy americká armáda konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK