Američané vracejí Francouzům ukradeného Picassa

- Aktuality autor: pal

Americké úřady předaly Francouzům vzácný obraz malíře Pabla Picassa, který před 14 lety zmizel ze skladiště pařížského muzea a našel se v USA, v zásilce přepravní společnosti. Neznámý pachatel odeslal vzácný kubistický obraz v ceně 15 milionů dolarů (asi 360 milionů korun), do Spojených států jako vánoční dárek za 37 dolarů (asi 900 korun). 

Američané vrátili vzácný Picassův obraz Francouzům

Američané vrátili vzácný Picassův obraz Francouzům,zdroj: Profimedia.cz

U příležitosti předání obrazu se konala ceremonie na francouzském velvyslanectví ve Washingtonu. Zástupci amerického celního úřadu, kteří plátno zabavili, jej předali francouzským diplomatům. Obraz by se měl vrátit zpět do pařížského Centra Georgese Pompidoua, které jej mělo ve sbírkách.

"Máme obrovský pocit zadostiučinění, když vracíme takovéto umělecké dílo," citovala agentura AP Sarah Saldaňaovou z celního úřadu.

Plátno s názvem La Coiffeuse (Toaletní stolek) veřejnost měla naposledy možnost vidět na výstavě v Mnichově v roce 1998. Poté se vrátilo do depozitáře pařížské galerie, která v roce 2001 informovala o tom, že obraz zmizel.

Pátrání po pachatelích nepřineslo žádné výsledky a obraz na více než deset let beze stopy zmizel. Jeho objevení loni v prosinci způsobilo malou senzaci: celníci v New Yorku jej totiž našli v balíčku s kódovým označením "umění/ruční práce/hračky", který putoval z Evropy jako údajný vánoční dárek.

Podle vyšetřovatelů zásilka vzbudila podezření tím, že měla být uskladněna v klimatizovaném prostoru.

Tagy: Francie zahraničí Spojené státy umění a kultura

Zdroje: ČTK