Američané shodili Kurdům v Sýrii zásilku zbraní i munice

- Aktuality autor: var

Americká letadla shodila v neděli večer kurdským bojovníkům u severosyrského Kobani vůbec poprvé zásilku zbraní, munice a zdravotnických potřeb. Oznámily to dnes světové agentury s odvoláním na americké velení. Převzetí zásilky "velkého množství zbraní a munice" dnes potvrdil mluvčí kurdských sil. Kurdové se v oblasti již několik týdnů snaží zastavit ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát. Američané a jejich spojenci jim v tom doposud pomáhali leteckými údery na pozice islamistů. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Nákladní letadla typu C-130 "doručila zbraně, munici a zdravotnický materiál, který poskytly kurdské úřady v Iráku a který je určený k tomu, aby (kurdští bojovníci) mohli pokračovat v boji proti pokusům ISIL obsadit Kobani", citovala agentura Reuters z prohlášení Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku.

Shození pomoci velmi pravděpodobně pobouří tureckou vládu. Ta se totiž již dříve nechala slyšet, že je proti jakýmkoli dodávkám zbraní kurdským bojovníkům v Sýrii. Turecko považuje podobná kurdská hnutí za odnože Strany kurdských pracujících, která je Ankarou, ale i Washingtonem označovaná za teroristickou organizaci. 

Tagy: Sýrie Turecko konflikt v Sýrii Kurdové Islámský stát armáda USA

Zdroje: ČTK