Američané se bojí do Izraele, aerolinky z bezpečnostních důvodů ruší lety

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 7. 2014 20:55) - Aktuality autor: Petr Kubec

Dvě velké americké aerolinky Delta Airlines a United Airlines v úterý zrušily až do odvolání s okamžitou platností veškeré lety do Izraele. Americký letecký úřad FAA vzápětí zakázal všem americkým aerolinkám vypravovat lety do zmíněné země alespoň po dobu 24 hodin. Letecké společnosti a FAA tak reagují na nebezpečnou situaci v regionu - v úterý dopadla jedna z raket vystřelených z Pásma Gazy poblíž mezinárodního letiště v Tel Avivu. Česká letecká společnost ČSA žadné lety do Tel Avivu prozatím neruší.

Letadlo (ilustrační foto)

Letadlo (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Boeing 747 společnosti Delta, který již byl na cestě z New Yorku a nacházel se nad Středozemním mořem, se dnes vrátil nad pevninu a místo do Tel Avivu zamířil do Paříže, uvedla agentura AP. Další lety byly zrušeny. Aerolinky svůj krok zdůvodnily tím, že musí "zajistit bezpečnost cestujících i zaměstnanců".

Společnost United Airlines zrušila dva dnešní lety do Izraele a až do odvolání i všechny ostatní spoje směřující v příštích dnech do Tel Avivu, oznámil mluvčí aerolinek Rahsaan Johnson. Další americké aerolinky US Airways uvedly, že ruší dnešní spoj z Filadelfie do Tel Avivu i navazující zpáteční let.

Nedlouho po tomto oznámení FAA všem americkým aerolinkám na 24 hodin zakázal létat do Tel Avivu a z něj. Podle televizní stanice CNN letecké společnosti nejspíš tušily, že takové rozhodnutí přijde, proto své kroky zveřejnily již dříve.

Česká letecká společnost ČSA v současné chvíli lety do izraelské metropole neruší. "Situaci ale v podstatě non-stop monitorujeme a pokud bychom zaznamenali bezpečnostní rizika nebo jiné komplikace, pak bychom o změně letového řádu uvažovali," řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Francouzská letecká společnost Air France oznámila, že podobně jako Američané ruší s okamžitou platností z bezpečnostních důvodů své lety do Tel Avivu až do odvolání. Jak uvedla mluvčí nizozemské společnosti KLM Joyce Veekmanová, tyto aerolinky neuskuteční jen dnešní let z Amsterodamu do Tel Avivu; pokud jde o další spoje, situaci budou každý den vyhodnocovat. Německá Lufthansa se zase rozhodla neuskutečnit lety do Izraele po dobu 36 hodin.

Izraelský ministr dopravy Jisrael Kac vyzval Američany, aby své rozhodnutí zrušit lety do Izraele ještě zvážili. "Ben Gurionovo letiště je bezpečné, přistání i odlety. Absolutně není potřeba se obávat o bezpečnost letadel i cestujících," citoval Kace list Times of Israel. Izraelský letecký úřad CAA prý nyní o situaci jedná se svým americkým protějškem a snaží se ho ujistit, že se není čeho obávat.

Některé letecké společnosti v posledních dnech omezily své lety na Ukrajinu a pro přelety využívají jiného vzdušného prostoru. Alternativních tras využívá i ČSA. Stalo se tak poté, co byl minulý čtvrtek nad východní Ukrajinou údajně sestřelen malajsijský dopravní letoun; v troskách boeingu zahynulo všech 298 osob, které byly na palubě.

Americký Federální úřad pro letectví rozšířil právě po katastrofě malajsijského letounu seznam oblastí, kam zakazuje americkým dopravcům létat, případně doporučuje se vyhnout. Zákaz platí pro sever Etiopie, Irák (ve výšce zhruba 6000 metrů a níže), Libyi, sever Nigeru a Čadu či část KLDR, Somálsko (ve výšce zhruba 6000 metrů a níže). Od dubna zakázal FAA lety přes Krym a nyní i přes východní část Ukrajiny.

Doporučení k opatrnosti vydal FAA pro Afghánistán, Kongo (níže než asi 4500 metrů), Sinajský poloostrov (pod hranici cca 7300 metrů), Sýrii, Jemen, Mali, Keňu a Írán.

Tagy: USA lety aerolinky letadla Izrael letecká doprava Spojené státy americké palestinsko-izraelský konflikt

Zdroje: ČTK