Američané prý omylem použili živý antrax při cvičení v Německu

- Aktuality autor: pal

Americká armáda opakovaně použila živé vzorky antraxu při cvičení v Německu. V sobotu o tom informoval německý tisk s odvoláním na elektronickou korespondenci mezi německým velvyslanectvím ve Washingtonu a americkou armádou. 

Americká armáda údajně použila živý antrax při vojenském cvičení. Ilustrační foto

Americká armáda údajně použila živý antrax při vojenském cvičení. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

V e-mailech z konce června armáda sdělila ambasádě, že při umrtvování živých vzorků bakterií došlo k nesrovnalostem. "Zřejmě tak mohly zůstat některé vzorky aktivní," citoval německý Bild z elektronické pošty.

Z dopisů dále vyplývá, že americká armádní laboratoř v Landstuhlu nedaleko západoněmeckého Kaiserslauternu obdržela zásilky antraxu v letech 2007, 2009 a 2010. Ty pak v rámci několika aliančních cvičení chemické, biologické a jaderné obrany posloužily jako vzorky k identifikování.

Armáda rozeslala omylem vzorky antraxu i do jiných států

V uplynulých týdnech vyšlo najevo, že americká armáda nedopatřením v uplynulém desetiletí zaslala živé vzorky antraxu do desítek zahraničních laboratoří, mimo jiné v Británii, Austrálii, Kanadě či Jižní Koreji.

Sněť slezinná, jak se antrax rovněž nazývá, může zasáhnout tři oblasti lidského organismu. Příznaky plicního antraxu se podobají nejdříve silné chřipce, pak silnému zápalu plic a nakonec nastává respirační selhávání.

Střevní antrax způsobuje vážnou infekci žaludku a střev a projevuje se mimo jiné horečkami a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy a zvracením.

U kožního antraxu bývá prvním projevem svědivé místo nebo puchýř tmavé barvy v místě infekce. Posléze se objevují velké, nebolestivé vředy. Všechny formy se léčí pomocí antibiotik, přičemž klíčová je včasná diagnóza.

Tagy: Německo antrax zahraničí Spojené státy americká armáda nemoci a nákazy

Zdroje: ČTK