Američané propustili 85letou jeptišku, kterou zatkli za jaderný protest

- Aktuality autor: art

Dva roky čekala ve Spojených státech dnes pětaosmdesátiletá řádová sestra s další dvojicí katolických aktivistů na propuštění.  Ve vězení skončila v roce 2013 za protijaderný protest na jaderném zařízení Oak Ridge ve státě Tennessee.

Sestra Megan Riceová před zatčením

Sestra Megan Riceová před zatčením,zdroj: Facebook

Okamžité propuštění jeptišky Megan Riceové, šestašedesátiletého Michaela Walliho a devětapadesátiletého Grega Boertjeho-Obeda nařídil v pátek americký federální odvolací soud. Stalo se tak poté, co odvolací soud ve městě Cincinnati zrušil obvinění uvedených tří aktivistů ze sabotáže.

Aktivisté strávili dva roky ve vězení a federální odvolací soud konstatoval, že si pravděpodobně odpykali delší trest, než jaký by případně mohli dostat za poškození majetku státu, z něhož byli rovněž obviněni.

Riceová se s pomocí Walliho a Boertjeho-Obeda nůžkami na kov prostříhala do areálu Y-12 v Oak Ridge, který zpracovává a skladuje uran. Zařízení vzniklo během projektu Manhattan, utajeného amerického vývoje jaderné bomby.

Průnik trojice, která v komplexu během dvouhodinového pobytu vyvěsila transparenty, modlila se a stříkala sprejem na zdi slogany, údajně narušil jaderný provoz a způsobil škody za více než 8500 dolarů (204 tisíc korun). Obhajoba uvedla, že akce byla jen symbolická a že jejím cílem nebylo zařízení poškodit. Úřady rovněž potvrdily, že aktivisté se nedostali do blízkosti jaderného materiálu.

Riceová byla původně odsouzena k téměř třem rokům v cele a Walli a Boertje-Obed dostali každý více než pětiletý trest.

 

Tagy: zahraničí Spojené státy katolická církev jaderná energie lidská práva zajímavosti a kuriozity aktivismus

Zdroje: ČTK