Američané poslali do Pobaltí tanky a bojová vozidla. Na zastrašení Ruska

- Aktuality autor: art

Přes sto kusů těžké vojenské techniky včetně tanků a bojových vozidel poslaly Spojené státy do Pobaltí, které se cítí být ohroženo Ruskem. Oznámil to v pondělí americký generál John O'Connor, který je zrovna na návštěvě v Rize. 

Americký tank Abrams vyložený v rižském přístavu

Americký tank Abrams vyložený v rižském přístavu,zdroj: Profimedia.cz

Armádní technika má podle jeho slov podpořit bojeschopnost Lotyška, Litvy a Estonska a také zastrašit Rusko.  

Spojené státy tím ukazuje "prezidentovi Putinovi a Rusku naši rozhodnost, že dokážeme sjednotit naše síly", jak prohlásil O'Connor. Právě na přepravu výzbroje do Pobaltí dohlížel.

Pobaltí dostalo od Američanů tanky Abrams, pěchotní vozidla Bradley a terénní Humvee na dobu neurčitou. Americká technika tam zůstane tak dlouho, "dokud to bude nezbytné k odrazení Ruska od agrese". 

Pobaltí se dlouhodobě cítí být ohroženo Ruskem. Strach z Moskvy eskaloval po anexi Krymu. Trojice malých pobaltských států se obává, že po anexi Krymu dostane Rusko chuť na další území, která patřívala do Sovětského svazu. Olej do ohně přilévají ruské cvičné manévry v Baltském moři, které Lotyšsko, Litva a Estonsko považují za demonstrativní řinčení řetězů.

Strach má Pobaltí dokonce tak velký, že cvičně počítá, jak dlouho by dokázalo odolávat Rusku v případě napadení. Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová minulý týden řekla, že její země by to zvládla minimálně 72 hodin.

Kvůli napjaté situaci se NATO, do kterého Pobaltí patří, rozhodlo ke zřízení nové jednotky bleskového nasazení a vytvoření šesti velitelských center ve východní Evropě, především tedy v pobaltských státech. V rámci "protiruské" operace Atlantic Resorve (Atlantické odhodlání) budou také alianční státy pořádat v Baltském a Černém moři manévry.

Tagy: Rusko NATO americká armáda Pobaltí mezinárodní vztahy mezinárodní politika

Zdroje: ČTK