Američané poprvé letecky zaútočili na islamisty u Bagdádu

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Americké letectvo podniklo první nálet na pozice bojovníků radikálního uskupení Islámský stát poblíž Bagdádu. Letadla mířila na cíle radikálů z organizace Islámský stát (IS) vzdálené zhruba 30 kilometrů od irácké metropole. V Sýrii zase bojovníci IS sestřelili letadlo syrské armády nad městem Rakka. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

USA nasadily své letectvo proti IS v srpnu, ale dosud se omezovaly na západ a sever Iráku. Od 8. srpna tam podnikly více než 160 náletů. 

V pondělí americká letadla útočila na město Júsufíja, které leží jihozápadně od Bagdádu. Cílem bylo poskytnout podporu irácké armádě, která bojuje proti IS v této oblasti. Júsufíja leží na řece Eufrat mezi Fallúdžou a Džarf Sacharem, kde mají iráčtí vojáci zapojení do boje proti IS problémy. 

Podle televizní stanice NBC představoval pondělní nálet u Bagdádu začátek nové, intenzivnější fáze letecké kampaně proti Islámskému státu v Iráku. 

Před boji v Júsufíji bombardovali Američané cíle IS v pohoří Sindžár na severozápadě země a zničili šest vozidel radikálů. 

Vystupňování leteckého tažení proti Islámskému státu ohlásil již minulý týden prezident Barack Obama, a to včetně povolení náletů na pozice extremistů v Sýrii. Tyto nálety však nemají být koordinovány s režimem Bašára Asada v Damašku, který podle Obamy ztratil veškerou legitimitu. Až dosud se žádný americký nálet na syrské území neodehrál. 

Rakka leží na severu Sýrie a slouží jako sídlo IS. Od července tam útočí syrské letectvo, ale dnes o jeden stroj přišlo. Radikálům se totiž podle syrské exilové opozice podařilo jedno letadlo sestřelit. Příznivci IS okamžitě tuto akci slavili na Twitteru a děkovali za úspěch bohu. 

Pro úspěch vojenských akcí proti IS je zapotřebí, aby měl Irák spolehlivou a fungující vládu. Dnes nový premiér Hajdar Abádí představil poslancům zbývající dva ministry svého kabinetu, ale parlament je v hlasování zamítl. Jde o klíčové posty ministrů vnitra a obrany. Pro obranu Abádí vybral sunnitského poslance Džábira Džábirího a pro vnitro šíitu Rijáda Gharíba. Poslanci o nich hlasovali a oba zamítli. Podle agentury AP se k novému hlasování sejdou ve čtvrtek. 

Zbylým členům Abádího kabinetu dali poslanci důvěru už minulý týden. Abádí je podobně jako jeho předchůdce Núrí Málikí šíita, ale na rozdíl od Málikího chce udržet větší rovnováhu mezi zastoupením menšinových sunnitů a většinových šíitů v centrálních orgánech. 

Tagy: Amerika Irák nálety Islámský stát

Zdroje: ČTK