Američané odchod posunuli, na Kaddáfího budou útočit i dnes

- Aktuality autor: red

Americké letectvo se bude podílet na náletech na pozice jednotek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího až do dnešního večera. V neděli o podle agentury AP tom rozhodl Pentagon.

Spojené státy tak vyhověly prosbě Severoatlantické aliance, která žádala o delší zapojení Američanů do vzdušných operací nad Libyí. Původně měly USA svou účast ukončit v sobotu.

Podle vyjádření NATO bylo prodloužení americké přítomnosti třeba kvůli "špatnému počasí v posledních dnech". Mluvčí aliance Oana Lungescuová to dále neupřesnila. "Je to krátkodobé rozšíření (amerického zapojení do operace), které skončí v pondělí (dnes)," uvedla pouze.

Američané původně počítali s tím, že v sobotu stáhnou z operace nad Libyí svá bojová letadla a tuto část mise přenechají ostatním členům mezinárodní koalice. USA se měly omezit na podporu v podobě tankovacích a monitorovacích letů.

Ve Spojených státech je zapojení země do bombardování Kaddáfího pozic přijímáno rozporně. Kritici se obávají, že by země mohla uvíznout po Afghánistánu a Iráku ve třetím vleklém konfliktu. Někteří republikánští zákonodárci také tvrdí, že prezident Barack Obama jasně neuvedl, jakého cíle by měla operace v Libyi dosáhnout.

Tagy: USA Libye pentagon

Zdroje: ČTK