Američan obviněný z přípravy útoku na Kapitol se necítí vinen

- Aktuality autor: Jan Pastor

Američan obviněný z toho, že chtěl s pomocí modelů letadel provést pumový útok na Kapitol a další cíle, u soudu v pondělí prohlásil, že se necítí být vinen. Jeho právnička podle agentury AP tvrdila, že celý případ zorganizovali federální agenti.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pokud se obvinění z terorismu prokážou, hrozí šestadvacetiletému Rezwanu Ferdausovi až 100 let vězení. Další soudní stání je naplánováno na 20. října.

Fyzik Ferdaus, který získal diplom na Severovýchodní univerzitě v Bostonu, údajně připravoval především útoky na budovy ministerstva obrany a Kongresu pomocí modelů dálkově ovládaných letadel napěchovaných plastickou výbušninou C-4. Vybral pro tento účel dva modely o délce až 1,5 metru a rozpětí křídel až dva metry a podle prokuratury již zvolil i místa, odkud makety letadel měly vyletět.

Ferdaus jim vše prozradil

Prokuratura také tvrdí, že Ferdaus v posledních měsících upravil několik mobilů tak, aby sloužily jako roznětka při útocích bojovníků teroristické sítě Al-Káidy proti americkým vojákům v zahraničí.

Ferdausovy plány odhalili agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří se mu představili jako členové Al-Káidy. Ferdaus jim nejprve vše prozradil při telefonických a dalších hovorech, které agenti nahráli. Poté jednomu z nich předal dva paměťové nosiče (USB), na kterých byly podrobnosti připravovaných útoků. Byl zatčen minulý týden, když ukládal do své skrýše zbraně a další materiál, který mu na jeho přání krátce předtím dodali údajní členové Al-Káidy - agenti FBI.

Federální agenti zdůraznili, že Ferdaus nepředstavoval pro veřejnost skutečnou hrozbu, protože byl od začátku svých příprav na útoky pod neustálou kontrolou.

Zdroje: ČTK