Alžírští islamisté splnili hrozbu a popravili uneseného Francouze

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 9. 2014 16:10) - Aktuality autor: Šárka Novotná

Alžírští islamisté zavraždili francouzského občana, kterého unesli v neděli na severu země. Paříž nesplnila ultimátum únosců, aby ukončila nálety na Islámský stát v Iráku. 

Snímek Hervého Gourdela ze zajetí

Snímek Hervého Gourdela ze zajetí,zdroj: Profimedia.cz

O smrti pětapadesátiletého Hervého Gourdela, kterému byla podle všeho useknuta hlava, informovala podle agentury AP americká monitorovací služba SITE. Ta narazila na internetové video s jeho popravou.

K únosu se na videu přihlásila údajná odnož IS, která se nazvala Vojáci chalífátu. 

"Tohle je naše pomsta za křižáckou francouzskou agresi proti chalífátu," prohlásili extremisté na čtyřminutovém záznamu. Gourdel, který před koncem nahrávky oslovil své nejbližší příbuzné jménem, ve videu obvinil francouzského prezidenta Françoise Hollandea, že slepě kráčí ve šlépějích svého amerického kolegy Baracka Obamy. 

Nejvyšší představitele svých zemí krátce před svou smrtí kritizovali i američtí novináři James Foley a Steven Sotloff a také britský humanitární pracovník David Hanes. Všechny tři tyto muže bojovníci Islámského státu v posledních dvou měsících zavraždili obdobným způsobem jako Gourdela. Má se za to, že proslovy, které zajatci učinili těsně před svou smrtí, připravili jejich věznitelé a že oběti je přednášely pod nátlakem. 

Francouzský premiér Manuel Valls v úterý prohlásil, že Francie nebude s násilníky vyjednávat. Reagoval tak na pohrůžku únosců, že zajatého Francouze zabijí, pokud Paříž neukončí své letecké údery proti islamistům v Iráku. 

Hollande, který je v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, dnes před novináři prohlásil, že "Gourdel byl krutě zavražděn, protože to byl Francouz a protože jeho země bojuje proti terorismu a brání lidskou svobodu před barbarstvím". 

Francie podle prezidenta prochází těžkou zkouškou. "Tito lidé neútočí jen na své odpůrce, útočí i na muslimy. Znásilňují a vraždí. Boj světového společenství s terorismem proto nemůže znát žádné hranice," prohlásil Hollande.
    

Země podle Hollandea nikdy nepodlehne vydírání a hrozbám. "Boj s terorismem bude podle potřeb zesilovat. V souladu se zásadami OSN budeme jednat, nikdo ať o tom nepochybuje," řekl. Pokud by světové společenství důrazně nereagovalo, teroristé by dál šířili svou ideologii. "Odpovědí musí být síla, nikoli slabost," řekl Hollande. "V tomto boji budeme buď hráči, nebo diváky." 

Podle alžírských úřadů byl pětapadesátiletý Francouz unesen při výletu do hor asi 100 kilometrů východně od metropole Alžíru. 

Gourdel byl profesionální horský průvodce a nadšený fotograf a cestovatel. Do kabylské oblasti východně od alžírské metropole dorazil teprve v sobotu, aby tam absolvoval desetidenní horskou túru. 

K únosu a vraždě Francouze došlo poté, co členové teroristické organizace Islámský stát vybídli své stoupence, aby útočili na občany zemí, které se účastní boje proti radikálům. Týká se to hlavně Spojených států a Francie. Tyto dvě země podnikají cílené nálety na pozice islamistů v Iráku. 

Bojovníci Islámského státu, kteří obsadili některé oblasti Iráku a Sýrie, nedávno zavraždili dva zajaté americké novináře a také jednoho britského reportéra. 

Pro Francii jde v otázce rukojmích o zásadní obrat. Francouzský prezident François Hollande ještě před necelým týdnem nepřímo potvrdil, že za nedávné propuštění čtyř francouzských novinářů ze zajetí v Sýrii zaplatili jako zprostředkovatelé "přátelé". USA a Británie dlouhodobě odmítají o svých unesených občanech vyjednávat. 

Nový přístup Francie, která se vojensky připojila k USA proti IS jako první ze západních spojenců, vzbudil již v internetových diskuzích v zemi galského kohouta spekulace o tom, zda Hollande a Valls tím nevyužívají možnosti jak odvrátit pozornost veřejnosti od hospodářských problémů doma. 

Tagy: Francie poprava Alžírsko

Zdroje: ČTK