Albánský premiér Srby rozčilil, požaduje uznání Kosova

- Aktuality autor: var

Komplikované albánsko-srbské vztahy se zřejmě jen tak nenapraví. Při historické návštěvě albánského premiéra Ediho Ramy  v Srbsku - první po téměř 70 letech - to mezi představiteli obou zemí vře.

Albánský premiér Edi Rama na návštěvě Bělehradu

Albánský premiér Edi Rama na návštěvě Bělehradu,zdroj: Profimedia.cz

Albánský premiér Edi Rama po jednání se srbským partnerem Aleksandarem Vučičem vyzval Bělehrad k uznání Kosova, které bylo po staletí součástí Srbska; takové uznání ale Bělehrad důrazně odmítá. Předseda srbské vlády Ramovo vyjádření na napjaté tiskové konferenci označil za provokaci. Očekávaná návštěva tak očividně nenaplní naději na zlepšení srbsko-albánských vztahů, které do ní byly vkládány, spíše naopak. Vučić to později potvrdil na Twitteru.

"Máme dva zcela odlišné postoje ke Kosovu, ale realita je jen jedna a je nezměnitelná. Nezávislé Kosovo je nepopiratelná regionální a evropská realita a musí být respektována," prohlásil albánský premiér při společném vystoupení před novináři, které v přímém přenosu vysílaly televize.

Viditelně popuzený Vučić na to reagoval slovy, že neočekával takovou provokaci. "Podle ústavy je Kosovo Srbsko," zdůraznil. "Nikomu nedovolím, aby nás v Bělehradu ponižoval. Kosovo a Metohije (celé srbské označení Kosova) byly a zůstaly součástí Srbska a nikdy neměly nic společného s Albánií," prohlásil. Poukázal přitom na to, že téma Kosova nebylo na oficiálním pořadu rozhovorů.

"Je mi to líto, ale taková je realita, kterou mnozí uznávají. Čím dříve to uznáte, tím dříve se můžeme hnout kupředu," odpověděl Rama. Ten se zjevně vydává na tenký led: další součástí jeho programu je setkání s představiteli místní albánské menšiny, což srbská strana, která místní Albánce pokládá na separatisty, nelibě nese.

Tagy: Srbsko diplomacie Kosovo Albánie balkán mezinárodní vztahy

Zdroje: ČTK