Aktivisty z Modřan prý zatrašují násilím a zapalováním aut

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Aktivisty z Prahy 12, kteří protestují proti kácení stromů a výstavbě polyfunkčního centra v Modřanech, se zřejmě někdo snaží zastrašit, a to velmi drsným způsobem. V pondělí o tom informovala Česká televize.

Aktivisté se v posledních týdnech dočkali vytlačování autem ze silnice, které prý mohlo skončit tragédií, výbuchu rozbušky před domem či zapálení auta. Případy se zabývá policie, obyvatelé modřanské vilové čtvrti požádali radnici, aby strážníci ve zdejších ulicích hlídkovali častěji. Petici proti stavbě prý nestáhnou. 

V pátek večer se jednomu z aktivistů někdo pokusil zapálit před domem auta pomocí rozbušky. Ta nakonec explodovala za plotem. "Chtěl jsme nahlásit trestný čin (obecného) ohrožení, ale bylo mi řečeno, že je to pouze přestupek," řekl televizi muž. 

"V rychlosti mě tři auta vytlačovala ze silnice"

Aktivistku Moniku Peřinovou se před několika dny pokoušela tři auta u Cholupic vytlačit ze silnice. "V hrozné rychlosti přejelo zezadu auto, které mě začalo osvětlovat, pak přijela další dvě, jedno mě rychle předjelo a začalo mě brzdit, třetí se mě ze strany snažilo vyhodit," uvedla v televizi Peřinová. 

Poslední případ se podle televize odehrál v noci ze soboty na neděli, kdy občanskému aktivistovi Ivanu Čílovi někdo zapálil auto. Policie má za to, že bylo podpáleno úmyslně. "V tuto celou věc prošetřujeme jako podezření z trestného činu poškozování cizí věci," sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. 

Povolené šrouby na kole u auta a mrtvá kočka

Na zastrašování si stěžují i další tři lidé. Také oni napadají stavbu patnáctipodlažního věžáku u modřanské polikliniky, jehož developerem je společnost Finep.

Neznámí pachatelé jim rozbili okno auta, povolili šrouby na kole auta a zabili kočku. Místostarostka Prahy 12 Helena Chudomelová (TOP 09) takové jednání označila za "mafiánské způsoby". 

Mluvčí společnosti Finep Petra Kopecká televizi řekla, že firma o těchto případech slyší poprvé. "Věříme, že Policie ČR celou událost co nejdříve vyšetří," prohlásila Kopecká.

Tagy: utoky aktivisté Modřany

Zdroje: ČTK