Aktivisté z Žít Brno hodlají kandidovat do komunální politiky

- Aktuality autor: Michal Polák

Aktivisté ze satirického portálu Žít Brno, kterým radnice nechala zrušit facebookový profil, chtějí kandidovat v letošních komunálních volbách do brněnského zastupitelstva i v městské části Brno-střed. Novinářům to dnes oznámil aktivista Matěj Hollan s tím, že hlavním heslem bude: Hůř už to dělat nejde. Zatím není jasné, kdo za Žít Brno bude kandidovat ani kdo se stane lídrem. 

Brno (ilustrační fotografie)

Brno (ilustrační fotografie),zdroj: Isifa.com

Aktivisté se ke kroku rozhodli kvůli situaci, která nastala v souvislosti se zrušením jejich facebookového účtu Žít Brno. "Do politiky jsme chtěli vstoupit o několik let později nebo nikdy, ale dotlačil nás k tomu primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). Podle odhadů odborníků nám udělal reklamní kampaň za 11 milionů korun," uvedl Hollan. 

Zatím není jasné, jak bude kandidátka vypadat. "Vše budeme teprve domlouvat. Chceme ale kandidovat do Zastupitelstva města Brna i Brna-střed," podotkl Hollan. 

Heslem aktivistů je: Hůř už to dělat nejde. "Vztahuje se to k chování radnice a k tomu, jak spravuje veřejné věci. Chceme změnit prostředí v Brně, nezakazovat opozici a dělat lépe kulturu, dopravu, územní plánování," řekl Hollan. Rád by více zapojil veřejnost. "Je důležité přehodit směřování města, aby bylo uvolněnější a občané měli větší podíl na rozhodování, co se v něm děje," dodal Hollan. 

Radnice se nechce vyjadřovat

Radnice se k událostem nechce vyjadřovat. "Tuto politickou kampaň nebudeme komentovat," podotkl jen první náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). 

Situace vygradovala o víkendu, kdy aktivistům přestala fungovat facebooková stránka Žít Brno. Podněty k jejímu zablokování dal společnosti Facebook brněnský magistrát. Zdůvodnil to tím, že profil se vydával za oficiální stránky města a porušil práva k ochranné známce Brna. 

Tagy: Brno komunální volby

Zdroje: ČTK