Aktivisté na Šumavě mají novou taktiku, vylezli na stromy. Policie zasahuje

- Aktuality autor: red

Policisté dnes v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy opět zasahují proti desítkám ekologických aktivistů, kteří se pokoušejí bránit kácení stromů napadených kůrovcem. Zhruba 15 aktivistů se přivázalo ke čtyřem stromům, řekl ČTK mluvčí blokády Mojmír Vlašín.

Ve středu, kdy bylo v oblasti 76 aktivistů, zadrželi a předvedli policisté na služebnu 26 lidí, další z prostoru pro těžbu vyvedli. "Dnes bude počet aktivistů zhruba stejný, nyní je nás 58," uvedl v 09:00 Vlašín. Podle něj je zhruba 15 lidí přivázáno ke stromům, z toho 12 řetězem v ocelových trubkách, v nichž mají také ruce, a tři jen řetězy. Na jeden strom vylezli dva účastníci blokády. "Jde o doktora práv a sociologa, kteří jsou tam zavěšeni v sedácích. V příštích minutách roztáhnou transparent Neničte Šumavu," uvedl Vlašín.

"Jsme na místě a zasahujeme. Je tu zhruba 50 policistů," řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Kromě nich se v pěti těžebních lokalitách pohybuje zhruba 70 dřevařů a strážci Národního parku Šumava (NPŠ). Antikonfliktní tým opět vyzývá lidi, aby opustili prostor těžby vyznačený červenou páskou. Pokud neuposlechnou, použijí policisté donucovací prostředky. Podle Ladmanové pobíhají neoprávněně mezi lesními dělníky desítky aktivistů, kteří jim znemožňují provádět práci. Osoby, které neuposlechnou výzev, předvedou policisté na obvodní oddělení do Kašperských Hor. Při opakovaném přestupku jim hrozí podle Ladmanové pokuta až 5000 korun.

Dřevaři začali pracovat

Většina aktivistů se dnes podle Vlašína soustředí na dvě ze pěti lokalit těžby. "Víc toho není v našich silách," dodal. Podle něj se aktivistům osvědčila středeční metoda přivazování dvojic ke stromům, která prodloužila zásah policie na několik hodin. Dva lidé byli spojeni řetězem, který byl v silné ocelové trubce, v níž měli také ruce. "Jedna žena včera vydržela přivázaná od 07:00 do 18:00 a poté, co odešli dřevorubci, se teprve sama odepnula," uvedl mluvčí blokády.

Dřevaři dnes podle mluvčího Národního parku Šumava Pavla Pechouška začali pracovat po 08:00. Na místě je jich stejně jako ve středu, tedy 50 těžařů a zhruba 20 loupačů kmenů nastojato, dodal. Podobně jako v pondělí, úterý i ve středu chtějí dnes porazit zhruba 300 stromů. Správa parku obehnala všechny lokality červenou páskou a tabulkami se zákazem vstupu nepovolaným osobám.

Podle Vlašína správa parku "ztratila jakoukoli soudnost", neboť chce nasadit na místě těžkou techniku, tedy harvestory. Vedení NPŠ ve středu potvrdilo, že je připraveno využít tyto stroje v příštím týdnu, aby urychlilo odstraňování napadených stromů. "Mohou zcela zdevastovat půdní povrch v této podmáčené části. Chování správy je pro nás dalším důkazem toho, že jsme tady správně," řekl Vlašín.

Policisté zasahují

Policisté, kteří přijíždějí po oznámení správců parku, zasahují proto, že se aktivisté neoprávněně zdržují v místě označeném pro těžbu. Účastníci blokády podali trestní oznámení, v němž tvrdí, že se dřevo těží nelegálně. "To, že je na místě policie, je důkazem toho, že Šumava je na území právního státu. Náš postup je zcela podle zákona, což řekl jasně soud i Česká inspekce životního prostředí," uvedl Pechoušek.

Aktivisté prosazují, aby se v dříve bezzásahové lokalitě napadené stromy nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle šéfa parku Jana Stráského i ČIŽP nejsou třeba. Park označil ke kácení 4000 stromů. Podle správců parku je tyto stromy nutné sanovat do deseti dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje osmi až desetinásobek dalších stromů.

Tagy: Šumava aktivisté modrava

Zdroje: ČTK