Aktivista z Holešovské výzvy Popelka stanul před soudem kvůli útoku na policistu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Mluvčí iniciativy Holešovská výzva Slávek Popelka dnes u soudu odmítl obžalobu, která mu klade za vinu, že při dubnové demonstraci u úřadu vlády záměrně dvakrát najel vozem do zasahujícího policisty. Aktivista tvrdí, že se s autem rozjel, aby uposlechl policejní výzvy k opuštění prostranství. Poškozený policista však vypověděl, že ho Popelka jednoznačně viděl stát přímo před vozem. Za násilí proti úřední osobě muži hrozí až šest let vězení. 

Slávek Popelka

Slávek Popelka,zdroj: Isifa.com

Popelku dnes k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 přišly podpořit zhruba tři desítky sympatizantů Holešovské výzvy, soud proto posílil bezpečnostní opatření a na pořádek dohlíželo několik členů justiční stráže. Zasahovat však nemuseli. 

Holešovská výzva dlouhodobě požadovala odstoupení vlády Petra Nečase (ODS). Jednu z demonstrací uspořádala i 10. dubna před pražskou Strakovou akademií v době, kdy v budově začínala schůze ministrů. Sedmapadesátiletý Popelka tam svým vozem se zvukovou aparaturou, z níž přehrával státní hymnu a svatováclavský chorál, zastavil provoz. 

"Byl jsem rozhodnutý dopravu na chvíli zablokovat, nechat si všechno líbit nejde. Dopravní blokáda byla posledním prostředkem, jak dát veřejnosti najevo, co se děje," řekl dnes předsedkyni soudního senátu Lence Cihlářové. 

Podle Popelky byla chyba na straně policie

Rozhořčilo ho prý, že policisté rozestavili na chodník před úřadem vlády zábrany, takže demonstranti museli stát na silnici a vyhýbat se autům. Podle něj se tak policie dopustila neoprávněného záboru veřejného prostranství. 

Poté, co policisté Popelku vykázali, odjel, následně se ale vrátil, ve voze se uzamkl a odmítl jej opustit. S policisty nekomunikoval a podle obžaloby se nakonec proti jednomu z nich schválně rozjel. To ovšem popírá. "Zapnul jsem blinkr a zařadil rychlost. Tím jsem dával najevo, že chci odjet. Nebylo to žádné najíždění, jel jsem rychlostí zhruba pěti kilometrů v hodině," prohlásil. 

Podle něj policisté při řádně ohlášené protivládní demonstraci sami použili nepřiměřené násilí, když mu po nastartování vozu rozbili obuškem okénko na straně řidiče, nastříkali mu do obličeje pepřový sprej a vytáhli ho z auta ven. Musel pak jet do nemocnice na výplach očí. 

Líčení bude pokračovat v lednu

Poškozený policista dnes uvedl, že mu Popelka nezpůsobil žádnou újmu, když mu dvakrát narazil do nohou v úrovni holení. "Rozjetím vozidla jsem se necítil ohrožen na zdraví," popsal. Na dotaz soudkyně ale upřesnil, že od auta poté ustoupil, protože kdyby před ním zůstal stát, pravděpodobně by spadl na kapotu. 

Policistka, která se při incidentu podílela na Popelkově zadržení, popsala jeho kroužení automobilem kolem úřadu vlády a vracení se na místo jako "hru na kočku a na myš". Řekla, že aktivistu předem opakovaně upozorňovala, že pokud neuposlechne policejních výzev, použije proti němu donucovací prostředky. "Rozuměl mi velmi dobře, řekl mi, ať nejdřív pozatýkáme lidi z vlády," odpověděla na dotaz soudkyně, zda ji Popelka přes hluk z reproduktorů slyšel. 

K soudu dnes nepřišel vypovídat třetí ze zasahujících policistů, hlavní líčení proto muselo být odročeno a bude pokračovat v lednu. Popelka už předem avizoval, že pokud se situace u českých soudů vyvine v jeho neprospěch, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. 

Tagy: obžaloba Holešovská výzva

Zdroje: ČTK