Akcionáři Sazky dostali návrh na změnu stanov

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Akcionáři společnosti Sazka ve čtvrtek na společné schůzce dostali návrh na změnu stanov loterijní firmy. Po jednání to řekl místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval.

Kejval dodal, že podrobnosti o navrhovaných změnách nebyly akcionářům sděleny a mnohastránkový materiál si proto musí prostudovat. Sazka je v insolvenčním řízení, jehož návrh podal podnikatel Radovan Vítek přesně před měsícem. 

"Dostali jsme návrh stanov (Sazky), který si máme prostudovat. Návrh má zhruba 50 stránek. Vedení Sazky tvrdilo, že je to nabídka od akcionářů a nebylo nám schopné k tomu nic říct. Podstatu nám vůbec neřekli," uvedl Kejval.

Podle prezidenta Autoklubu ČR Romana Ječmínka se schůzky zúčastnili pouze zástupci akcionářů Sazky, z nichž někteří sedí v představenstvu loterijní firmy. "Akcionářům byly předloženy materiály s tím, že se tyto materiály ještě cizelují a projednávají s investory," řekl Ječmínek. 

Ztratí současní akcionáři v Sazce už brzy většinu?

Podrobnosti o předložených materiálech Ječmínek zatím nechtěl zveřejnit. Uvedl pouze, že definitivní podobu by měly získat nejpozději v pondělí dopoledne, aby je ještě týž den odpoledne mohli dostat akcionáři Sazky k projednání ve svých řídících orgánech. "Všechny materiály, které budou potřebné pro rozhodnutí akcionářů, budou předloženy v pondělí odpoledne," dodal. 

Akcionáři Sazky měli být podle serveru iHNed seznámeni s novým návrhem, který by pro ně znamenal, že ztratí v loterijní firmě většinu. Do hry se prý vrátila varianta, podle níž by investoři přímo navýšili základní jmění v Sazce, které nyní činí 1,4 miliardy korun, a tím ve firmě získali 51procentní podíl. "V oficiální části jsme se nic takového nedozvěděli," řekl k tomu Kejval. 

Sazka minulý týden v pondělí oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a mají poskytnout Sazce tolik peněz, kolik je třeba k odvrácení insolvence. Sportovní svazy, které Sazku vlastní, dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky. 

Vítkovi a Komárkovi dluží Sazka stamiliony

ČOV spolu s Orlem a Sdružením sportovních svazů ČR ještě předtím podal návrh na svolání mimořádné valné hromady Sazky. Akcionáři chtěli prosadit změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera do firmy, změny v řízení loterijní společnosti a odvolání předsedy představenstva Sazky Aleše Hušáka ze všech funkcí. Ke vstupu případného investora do Sazky, kterých se v posledních týdnech objevilo několik, je podle ČOV potřeba změnit stanovy Sazky. Ty nyní určují, že akcionářem Sazky mohou být jen občanská sdružení působící v oblasti sportu a tělovýchovy. 

Hlavním akcionářem Sazky je Český svaz tělesné výchovy, který vlastní takřka 68 procent akcií. Sokol je druhým největším akcionářem Sazky a v Sazce drží 13,54 procenta akcií. ČOV disponuje dvouprocentním podílem. Mezi další minoritní akcionáře Sazky patří například Sdružení sportovních svazů ČR (3,56 procenta) či Orel (0,88 procenta). 

Podnikatel Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Společnost KKCG podnikatele Karla Komárka přihlásila pohledávku 409 milionů Kč po splatnosti. 

Na záchranu před insolvencí osm miliard?

Podle serveru iHNed se KKCG podařilo koupit od Royal Bank of Scotland další balík dluhopisů Sazky. Vítek a Komárek tak nyní disponují podle zdrojů z finančních kruhů nadpoloviční většinou dluhopisů a mohou prosadit jejich okamžité zesplatnění.

V takovém případě by Sazka musela ihned sehnat na záchranu před insolvencí přibližně osm miliard korun, napsal server. "Spekulace finančních trhů nebudeme komentovat," řekl mluvčí KKCG Daniel Plovajko. 

Spor o záruky

Podle iHNed dohodu Sazky s Pentou a E-Investem ohrožuje rovněž Sdružení sportovních svazů ČR, jeden z menšinových akcionářů Sazky. Pokud by totiž za investici Penty a E-Investu ve výši dvou miliard korun měl většinový vlastník Sazky ČSTV ručit svými akciemi, Sdružení sportovních svazů by to napadlo u soudu.

Sdružení s ČSTV vede od roku 2007 spor o záruky, které mu ČSTV před časem poskytlo na platby ze Sazky. Když peníze ze Sazky přestaly sportovcům plynout, začalo sdružení po ČSTV vymáhat garance soudně. Celkem požaduje po ČSTV více než 80 milionů korun, informoval iHNed. 

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, většinový podíl má ČSTV.

Tagy: sázka akcionáři

Zdroje: ČTK