Akci na záchranu rukojmích jsme pokazili, přiznala filipínská policie

- Aktuality autor: red

Filipínská policie v úterý přiznala, že pokazila pondělní zákrok proti únosci autobusu s 25 lidmi, převážně hongkongskými turisty. Drama, které live přenášely světové zpravodajské televize, skončilo smrtí osmi rukojmích.

Devátý člověk bojuje o život v nemocnici. Napsala to agentura Reuters. 

Pětapadesátiletý únosce si údajně chtěl svým činem vynutit návrat do řad policie, odkud byl propuštěn kvůli podezření z kriminální činnosti. Během devítihodinového vyjednávání postupně propustil devět lidí a filipínskému řidiči se podařilo z autobusu utéct. 

Do zbylých 15 rukojmích začal únosce po několika výhrůžkách střílet. Policie spustila osvobozovací operaci, která však trvala dlouhé desítky minut. 

Podle filipínské policie byl zásahový tým, který se pokusil osvobodit 15 osob zbývajících v autobusu, nedostatečně vycvičený, málo ozbrojený a špatně vedený. 

"Při zásahu, kdy se osvobozují rukojmí a zachraňují životy, by měly být operace rychlé a precizní," řekl Reuters filipínský policejní generál v důchodu Rodolfo Mendoza. "Mělo to skončit za pět minut. To, co jsme viděli, bylo směšné," dodal tento bývalý důstojník zpravodajské služby a protiteroristické jednotky k akci, která trvala déle než hodinu. 

Hongkong, který je zvláštní oblastí Číny, požaduje důkladné vyšetření celého únosu a doporučil svým občanům, aby na Filipíny nejezdili. Podle čínských médií ukazuje včerejší fiasko na hlubší problémy země. 

"Filipíny jsou jednou z nejvíce chaotických zemí jihovýchodní Asie," napsal čínský deník Global Times. "Kultura kolonizace, autokracie a rychlých změn ve vládě přispěly v této zemi ke vzniku všech možných druhů nesnází," dodal deník. 

Na včerejší výkon filipínské policie reagovaly poklesem i burzy, ztratila také místní měna. Zřejmý dopad může mít podle Reuters celá událost na cestovní ruch, který se na Filipínách v poslední době poměrně rychle rozvíjí. 

Poblíž autobusu, který stále stojí na místě včerejší tragédie v centru Manily, se už konal buddhistický obřad za mrtvé. Středa byla vyhlášena dnem státního smutku.

Zdroje: ČTK