Ahmadínežád krvavě potlačuje nepokoje. Násilí v Libyi mu ale vadí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, po jehož předloňském znovuzvolení do čela země byly protesty proti němu utopeny v krvi, ve středu odsoudil násilí páchané vládnoucím režimem v Tripolisu na libyjských občanech.

Ahmadínežád, který se vůbec poprvé veřejně vyjádřil k nepokojům v arabském světě, vyjádřil "hrůzu nad extrémním násilím" a vyzval vlády ostatních zemí, aby "naslouchaly svým občanům".

Jak může vůdce bombardovat vlastní lidi, ptá se íránský vůdce

"Jak může vůdce vystavit své vlastní lidi palbě z kulometů a tanků a bombám? Jak může vůdce bombardovat své vlastní lidi a pak prohlašovat: 'Zabiju každého, kdo něco řekne'?" prohlásil podle agentury Reuters Ahmadínežád den po projevu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ten v úterý řekl, že protestující proti režimu si zasluhují trest smrti, a také tvrdil, že raději padne jako mučedník, než aby odstoupil z čela země. 

"Já vážně chci od hlav všech států, aby věnovali pozornost svému lidu a spolupracovali, aby si sedli, jednali a naslouchali jim. Proč jednají tak špatně, že jejich lid je pak nucen vyvíjet nátlak, aby se uskutečnily reformy?" pokračoval Ahmadínežád. 

Ahmadínežádovo pokrytectví

Vypuknutí nepokojů v různých arabských zemích od počátku roku Írán vítal jako probuzení islámu proti despotickým vládcům. Když ale představitelé íránské opozice iniciovali v únoru demonstrace na podporu protestů v arabském světě, íránské pořádkové síly je rozehnaly násilím. Dva lidé přitom přišli o život. Íránští konzervativní poslanci navíc požadovali pro představitele opozice i smrt. 

Americký prezident Barack Obama zásah proti íránské opozici ironicky srovnával s tehdejším násilím v Egyptě.

Po opětovném Ahmadínežádově zvolení prezidentem koncem roku 2009 vypukly v Íránu rozsáhlé protesty. Výsledky voleb označila opozice za zfalšované. Úřady to popřely a protesty označily za snahu rozvrátit islámský stát, ve kterém má velký vliv muslimské duchovenstvo, a tvrdě je potlačily.

Tagy: protesty Írán opozice Libye

Zdroje: ČTK