Agenta, který se toulal u Chovancovy vily, bude řešit sněmovní komise

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 3. 2017 19:40) - Aktuality autor: art

Co dělal agent vojenské rozvědky u vily sociálnědemokratického ministra vnitra Milana Chovance, kterého tam podle informací médií zadrželi při fotografování? Touto otázkou se bude zabývat sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství. Jeho ředitel Jan Beroun ale už dopředu popřel, že by agent fotografoval dům užívaný Chovancem.  

Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec,zdroj: Profimedia.cz

K záležitosti se dnes pravděpodobně vrátila za účasti Chovance i ministra obrany Martina Stropnického (ANO) Bezpečnostní rada státu či výbor pro zpravodajskou činnost, který na ni navázal, účastníci však jednání před novináře komentovat nepřišli.

Agent byl podle médií minulý týden zadržen nedaleko vily ministerstva vnitra v pražských Dejvicích, kterou Chovanec využívá, když fotografoval okolí domu. Beroun dnes České televizi řekl, že agent plnil své úkoly. Sněmovní komisi je připraven to doložit.

"Kategoricky vylučuji, že by Vojenské zpravodajství sledovalo pana ministra nebo jeho dům," uvedl. Odmítl také, že by zadržení agenta mohlo mít ve Vojenském zpravodajství personální dohru. Předpokládá, že se mu podaří poslancům z komise pro kontrolu vojenské rozvědky vysvětlit úkoly, které agent plnil.

Chovancovy "absurdní spekulace"

Stropnický označil spekulace o možném sledování Chovance armádní rozvědkou za absurdní. Vojenské zpravodajství podle něj v Praze 6 plnilo úkoly vyplývající z jeho zákonné působnosti a mělo k tomu všechna potřebná povolení.

Server Seznam Zprávy uvedl, že se zpravodajci zajímali o jinou budovu, čemuž lidé z Chovancova okolí nevěří. Zprávu vnímá Stropnický jako snahu o mediální zviditelnění Chovance před víkendovým sjezdem sociální demokracie, na kterém bude usilovat o obhajobu funkce statutárního místopředsedy strany.

Sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství by se věcí měla zabývat pravděpodobně ve druhé polovině března. Předseda komise a poslanec Bohuslav Chalupa (ANO) dnes řekl, že o věci s Berounem a Stropnickým mluvil a požádal je o podklady, stejnou žádost vznese i na Chovance. Pozastavil se také nad tím, že se Chovanec neobrátil na sněmovní orgány.

Opoziční poslankyně a členka komise Jana Černochová řekla, že nemá důvod se domnívat, že by si Chovanec případ vymyslel. "Pokud by se to ukázalo jako pravdivé, tak to považuji za něco, co je naprosto absurdní, používat takto nekalé praktiky pár měsíců před volbami, to nás vrací o 27 let zpátky," poznamenala k údajnému sledování. Bude chtít, aby se prokázalo, že Vojenské zpravodajství mělo v lokalitě jiný zájem.

Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) na jednání výboru řekl, že jej nepřekvapuje, když armádní zpravodajec něco fotografuje. "Významně mě překvapuje, že se při tom nechá chytit a prozradí svou identitu," řekl. Za ostudu Vojenského zpravodajství chycení zpravodajce označila i Černochová.

Tagy: Česko Ministerstvo vnitra domácí Ministerstvo obrany vojenská rozvědka vyzvědačství a bezpečnost

Zdroje: ČTK