Afghánský prezident přitvrdil, zakázal NATO nálety na afghánské domy

- Aktuality autor: red

Afghánský prezident Hamíd Karzáí varoval Severoatlantickou alianci, že pokud nezastaví při útocích na povstalecké pozice nálety na domy afghánských civilistů, bude považována za "okupační sílu".

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Agentury upozorňují, že jde o nejtvrdší Karzáího vyjádření ohledně útoků, které ale NATO označuje za nezbytnou zbraň ve válce proti povstalcům z extremistického hnutí Taliban.

Na dnešní tiskové konferenci v Kábulu prezident řekl, že "od této chvíle letecké útoky na domy civilních obyvatel nejsou dovoleny".

Okupační síla

"Pokud budou pokračovat v bombardování domů afghánských civilistů, zatímco jim to vláda zakazuje, pak jejich přítomnost už nebude považována za sílu bojující ve válce proti terorismu, nýbrž za sílu okupační," varoval Karzáí. "A dějiny Afghánistánu ukazují, jaký je postoj Afghánců k okupačním silám," dodal.

NATO upozorňuje, že své útoky nikdy neprovádí bez koordinace s afghánskou vládou a bez jejího souhlasu. K dnešnímu Karzáího prohlášení se zatím nevyjádřilo.

Karzáí už v neděli varoval síly NATO, zejména Američany, kteří v něm tvoří dvě třetiny, aby přestali s některými "jednostrannými" operacemi. Při náletu vrtulníků aliance na dva domy v jižní části země bylo zabito 14 civilistů včetně deseti

Tagy: Afghánistán Kábul

Zdroje: ČTK