Afghánský prezident Ghaní složil přísahu. Inauguraci předcházely útoky

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Nově zvolený afghánský prezident Ašraf Ghaní složil přísahu. Slavnostní inaugurace tak uzavírá problematické volby, provázené obviněním z podvodů a několikaměsíčním handrkováním o jejich výsledek.

Nový afghánský prezident Ašraf Ghaní

Nový afghánský prezident Ašraf Ghaní,zdroj: Profimedia.cz

Před inaugurací otřásla Afghánistánem série útoků ozbrojenců, která si vyžádala nejméně 13 mrtvých. Poslední útok se odehrál jen několik minut před ceremonií; sebevražedný útočník podle agentury Reuters odpálil nálož u kontrolního stanoviště na silnici vedoucí ke kábulskému letišti. Svědci na místě viděli mrtvé a zraněné, jejich počet ale zatím není znám. 

Pětašedesátiletý Ghaní přebírá úřad po Hamídu Karzáím, který vedl zemi od pádu režimu radikálního hnutí Taliban v roce 2001. Volby byly navzdory všem problémů prvním demokratickým předáním moci v zemi. 

Vyhlášení výsledků po tříměsíčním zpoždění umožnila dohoda mezi oběma soupeři z druhého kola prezidentských voleb. Ghaní a Abdulláh Adulláh se domluvili na společné vládě národní jednoty. Na základě této dohody Abdulláh souhlasil, že Ghaní se stane prezidentem, zatímco Abdulláh získá nově vytvořený post "výkonného premiéra" s rozšířenými pravomocemi. 

Tagy: Afghánistán bomba

Zdroje: ČTK