Afghánský policista zastřelil pět britských vojáků

- Aktuality autor: red

Afghánský policista - zřejmě stoupenec Talibanu - zastřelil v úterý pět britských vojáků na kontrolním stanovišti v jižní části země. Oznámilo to ve středu britské ministerstvo obrany.

Tento incident vyvolal obavy z úrovně disciplíny afghánských bezpečnostních sil i z možného pronikání ozbrojenců do jejich řad. 

"Afghánský policista na kontrolním stanovišti začal bez varování střílet, aniž kdo mohl nějak reagovat," řekl mluvčí ministerstva. Šest britských vojáků a dva afghánští policisté utrpěli při útoku svého kolegy zranění. Podle BBC se k útoku přihlásil Taliban, který infiltruje i policii.

Incident se odehrál v provincii Hílmand, která je jednou z těch, jež jsou nejvíc zasaženy povstáním kdysi vládního a západní intervencí svrženého hnutí. Nyní ho vyšetřují společně afghánské úřady a britská vojenská policie.

Britští vojáci patří k mezinárodním silám, které se snaží povstání zkrotit a Afghánistán stabilizovat. Od začátku západní vojenské operace v roce 2001 přišlo podle agentury AP v Afghánistánu o život 229 Britů. 

Výcvik a společné operace zahraničních sil s afghánskými policisty a vojáky jsou klíčovou součástí strategie NATO, jak se vyrovnat se sílícím vlivem Talibanu a nakonec umožnit mezinárodním silám opustit Afghánistán. 

Není to poprvé, co se v Afghánistánu stal podobný incident. Před měsícem začal afghánský policista na společné hlídce s americkými vojáky ve východní části země na své kolegy střílet a dva z nich zabil, než uprchl. V říjnu 2008 hodil afghánský policista granát a začal střílet na americkou pěší hlídku; zabil jednoho vojáka.

Zdroje: ČTK