Afghánské jednotky podle Karzáího zaručí bezpečnost v zemi

- Aktuality autor: red

Afghánský prezident Hamíd Karzáí na závěr mnichovské bezpečnostní konference prohlásil, že místní bezpečnostní síly jsou připraveny zaručit bezpečnost v zemi po převzetí moci od mezinárodních jednotek.

Francouzská ministryně zahraničí Michele Alliotová-Marieová zase vyzvala k modernizaci evropské obrany. Na fóru se řešily také blízkovýchodní otázky a možné hrozby internetových útoků. Agentura DPA nicméně ke konferenci podotkla, že na ní zaznívalo mnoho dobré vůle, ale jen málo dobrých nápadů.

Šéfka francouzské diplomacie s ohledem na současné krize vyzvala k modernizaci evropské obranyschopnosti. K tomu je podle ní potřeba stálý plánovací štáb a efektivní rozdělení úkolů mezi jednotlivé státy. Jako příklad označila družicový systém. Evropa musí posílit oblasti transatlantické bezpečnosti a obrany, žádala Alliotová-Marieová.

"Dosáhli jsme znatelného pokroku," míní Karzáí

Afghánský prezident Karzáí prohlásil, že afghánská policie a armáda je připravena do konce roku 2014 bez zahraničních jednotek zaručit bezpečnost v zemi. "Dosáhli jsme znatelného pokroku," řekl. K 21. březnu chce Karzáí oznámit, v kterých částech této muslimské země začnou bezpečnostní síly přebírat kontrolu od spojeneckých armád. V současné době je zde asi 150.000 zahraničních vojáků.

Německá kancléřka Angela Merkelová se s generálním tajemníkem Pan Ki-munem shodla na nutnosti společného mezinárodního postupu proti kybernetickým útokům. V sobotu Merkelová jasně prohlásila, že samotné obranné koncepty jednotlivých států nejsou dostatečné. Internetové útoky se tak poprvé staly tématem mnichovské konference, připomněla DPA.

Blízkovýchodní kvartet, tedy OSN, Spojené státy, Evropská unie a Rusko, chce zvýšit tlak na Izraelce a Palestince, aby s ohledem na dramatické události v Egyptě oživili mírové rozhovory. Ve společném prohlášení ze sobotního jednání čtyřka označila další průtahy v mírovém jednání za škodlivé pro šance na mír a bezpečnost v regionu. Jednání o řešení v podobě dvou států by měla být ukončena do letošního září.

Tagy: Afghánistán vojáci NATO Mnichov

Zdroje: ČTK