Afghánské jednotky dobyly zpět část Kundúzu. Taliban to popírá

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 10. 2015 11:58) - Aktuality autor: pal

Afghánská armáda prý dobyla zpět část města Kundúz, kterého se v pondělí zmocnili bojovníci Talibanu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters, ale neuvedla podrobnosti. Mluvčí Talibanu zprávu popřel a tvrdí, že islamisté stále ovládají celé město. 

Afghánské vládní jednotky před hranicemi města Kundúz

Afghánské vládní jednotky před hranicemi města Kundúz,zdroj: Profimedia.cz

"Afghánské bezpečnostní síly získaly během noci po tvrdých bojích kontrolu nad městem Kundúz," uvedl guvernér Kundúzu Hamdulláh Daníší.

"Poté, co přijely posily, začala masivní operace uvnitř Kundúzu, Taliban již nedokázal klást odpor a utekl. Brzy o tom vydáme podrobnou zprávu," dodal. Ofenzíva údajně začala ve středu kolem 23:00 místního času (před 21:00 SELČ) a skončila ve čtvrtek ve čtyři hodiny ráno.

Taliban prý utržil těžké ztráty

"Získali jsme ho zpět a byl vyčištěn od teroristů, nepřítel utrpěl těžké ztráty," uvedl na komunitní síti Twitter mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí.

Podle mluvčího Talibanu Zabiulláha Mudžáhida ale boje stále pokračují. "Tvrzení nepřátel ohledně situace v Kundúzu nejsou pravdivá," dodal s tím, že bojovníci Talibanu i nadále odolávají afghánským vojákům.

Nad městem už nevlaje vlajka Talibanu, tvrdí svědci

Nad městem stále vlaje vlajka Talibanu, tvrdil rovněž mluvčí hnutí. Místní svědci citovaní agenturou AFP ale naopak uvedli, že bílou vlajku s černým nápisem "Není boha krom Alláha a Mohamed je jeho prorok", kterou vyvěsil Taliban v pondělí na centrálním náměstí v Kunduzu, vystřídala afghánská černo-červeno-zelená vlajka.

Mluvčí koaličních vojsk neupřesnil, jakou roli zahraniční vojáci v nočních bojích sehráli. Konstatoval pouze, že v Kunduzu působí v roli poradců, a "v případě nutnosti se brání útokům". Mluvčí americké armády plukovník Brian Tribus sdělil, že od pondělí americké letectvo provedlo pět náletů na pozice Talibanu v oblasti Kunduzu.

Výkonný premiér Afghánistánu Abdulláh Abdulláh ve středu prohlásil, že krize v Kunduzu ukazuje nutnost setrvání mezinárodních jednotek v zemi. "Pokud tomu dobře rozumím, názor všech (amerických) armádních generálů a představitelů na místě... i našeho bezpečnostního a vojenského vedení je, že je třeba ponechat (zahraniční vojáky v Afghánistánu) i po roce 2016," řekl.

Američané chtěli snížit počty svých vojáků v zemi 

Americký prezident Barack Obama v květnu oznámil, že do konce letošního roku by se počet amerických vojáků v Afghánistánu měl snížit ze stávajících asi 10 tisíc zhruba na polovinu. Operovat by měli pouze ze základen v Kábulu a Bagrámu. Do konce roku 2016 by měla odejít většina ostatních a v Afghánistánu by jich mělo zůstat pouze pár set na ochranu velvyslanectví a dalších amerických zájmů.

Obsazení strategického a relativně bohatého třistatisícového města Kunduz bylo největším úspěchem hnutí Taliban od jeho svržení v roce 2001. Kunduz leží na strategické křižovatce cest spojujících Afghánistán s Pákistánem, Čínou a Střední Asií a stejnojmenná okolní provincie patří k nejvýznamnějším zemědělským oblastem země.

Obsazení strategického a relativně bohatého třistatisícového města Kundúz bylo největším úspěchem hnutí Taliban od jeho svržení v roce 2001.

Spojené státy v úterý přiznaly, že ovládnutí Kundúzu znamená nečekané zhoršení situace, zároveň ale vyjádřily důvěru v afghánské bezpečnostní síly a jejich schopnost získat město znovu do svých rukou.

Tagy: Afghánistán zahraničí Taliban válka v Afghánistánu terorismus a násilí

Zdroje: ČTK