Afghánská vláda obvinila NATO ze smrti 52 civilistů

- Aktuality autor: red

Podle afghánské vlády bylo minulý týden v provincii Hílmand na jihu země při bojích mezi spojeneckými silami a povstalci hnutí Taliban zabito nejméně 52 civilistů včetně žen a dětí. Dům, ve kterém se skrývali, údajně zasáhla raketa vypálená zahraničními jednotkami. Vedení Severoatlantické aliance ale obvinění označilo za nepodložené a nepotvrdilo ani civilní oběti na životech.

K incidentu údajně došlo v pátek při střetech mezi jednotkami NATO a povstalci z hnutí Taliban. Skupina civilistů se prý schovala do domu postaveného z hlíny, který byl posléze zasažen jednou z raket.

Dva údajní svědci tragédie řekli agentuře AFP, že raketa byla vypálena z vrtulníku mezinárodních jednotek. K závěru, že incident způsobila zbloudilá spojenecká střela, dospělo také vyšetřování afghánských bezpečnostních služeb. V písemném prohlášení to oznámila kancelář prezidenta Hamída Karzáího, který zároveň útok odsoudil.

Mluvčí mise NATO v Afghánistánu Greg Smith potvrdil, že velení dostalo zprávy o útoku. Na místo byl poslán speciální tým, který incident vyšetřuje společně s afghánskými úřady. Podle Smithe ale zatím nebylo nalezeno nic, co by nasvědčovalo tomu, že by při bojích byl na straně civilistů někdo zabit nebo zraněn. Obvinění afghánské vlády označil za "naprosto nepodložené".

Pokud se prokáže, že jsou za smrt civilistů zodpovědné mezinárodní jednotky, půjde o jeden z nejhorších podobných incidentů během devět let trvajícího konfliktu v Afghánistánu. Loni v září zahynulo při spojeneckém náletu v provincii Kunduz na severu země nejméně 30 civilistů.

Úmrtí civilistů jsou častou příčinou neshod mezi vládou prezidenta Karzáího a mezinárodními jednotkami, které se v zemi v podobných případech potýkají s nevolí místních obyvatel.

Tagy: smrt Afghánistán USA civilisté armáda NATO

Zdroje: ČTK