Afghánská policie vyšetřuje veřejné bičování mladé dívky (16)

- Aktuality autor: Michal Polák

Pět lidí bylo v Afghánistánu zatčeno za účast na veřejném bičování nezletilé dívky, obviněné ze vztahu s jedním mladíkem. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na vládní zdroje. 

bič, ilustrační foto

bič, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Trestaná 16letá Sabira byla zabalena do bílého plátna a následně dostala sto ran bičem. Exekuci, která se odehrála ve venkovské oblasti v jihoafghánské provincii Ghazní, přihlížela rodina i starší obce. Podle místních úřadů se dívka po zbičování dostala do "špatného zdravotního stavu". 

Její údajný přítel byl odsouzen pouze k pokutě ve výši 1600 dolarů (zhruba 31.000 Kč). 

"Policie zatkla v souvislosti s případem pět osob," uvedl mluvčí afghánského ministerstva vnitra Nadžíb Daniš. Dodal, že vyšetřování ještě neskončilo, ale úřady "by měly brzy zjistit, kdo za tím vším vlastně stojí". 

Vztah trochu jinak

Pojem "vztah" má podle AFP v Afghánistánu naprosto odlišný obsah ve srovnání se západním světem. Už samotný fakt, že se dva mladí lidé spatří bez dozoru příbuzných, a to aniž by došlo k jakémukoli fyzickému kontaktu, je považován za akt hodný trestu. 

Každý měsíc jsou v Afghánistánu hlášeny nejrůznější zločiny spáchané na ženách; většinou jde o akty diktované tradicí, a to navzdory desetileté přítomnosti zahraničních sil v zemi. Podle nedávného výzkumu nevládní organizace Oxfam celých 87 procent Afghánek uvedlo, že se stalo objektem fyzického, sexuálního i psychologického násilí, případně byly donuceny ke sňatku.

Tagy: dívka

Zdroje: ČTK