Afghánistán: Za letošek zemřelo o třetinu víc lidí než loni

- Aktuality autor: red

Situace v Afghánistánu se podle OSN vyostřuje. Zvláštní vyslanec OSN pro Afghánistán Staffan De Mistura dnes oznámil, že za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo nebo bylo zraněno o 31 procent civilních obyvatel více než loni.

Za tuto dobu zemřelo 1271 civilistů, 1997 bylo zraněno, většina z nich při pumových útocích spáchaných náložemi nastraženými na silnicích. Podle údajů OSN jsou za 76 procenty útoků protivládní povstalci. Loni radikálové spáchali za srovnatelnou dobu 53 procent útoků. Celkem 12 procent obětí přišlo o život při akcích NATO.

"Lidských obětí tohoto konfliktu bohužel přibývá. Dělá nám to starosti, a máme obavy z budoucna, protože ztráty na životech se týkají z velké části civilistů. Tato zpráva je varovným voláním," sdělil De Mistura.

Afghánská vláda nabídla radikálům možnost připojit se k politickému procesu. Musejí ale složit zbraně a uznat ústavu. Taliban vyjednávání odmítá, dokud budou v zemi zahraniční vojáci.

"Chtějí-li být v budoucnu součástí Afghánistánu, nemohou toho dosáhnout přes mrtvoly tolika civilistů," varoval De Mistura. Upozornil také na to, že stoupl počet dětských obětí - ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o dramatických 55 procent. Za letošní první půlrok zemřelo v konfliktu 176 dětí a 386 bylo zraněno.

Tagy: úmrtí Afghánistán

Zdroje: ČTK