Afghánistán: Vyšetřování NATO prý zabití civilistů nepotvrdilo

- Aktuality autor: red

Společné vyšetřování týmů Severoatlantické aliance a afghánských úřadů nepotvrdilo obvinění afghánského prezidenta Hamída Karzáího, podle kterého při pátečním útoku spojenců zabila zbloudilá raketová střela pět desítek civilistů.

Uvedl to v úterý tiskový odbor jednotek NATO v Afghánistánu. 

Karzáího kancelář v úterý informovala o smrti civilistů, kterou údajně prokázalo vyšetřování afghánské tajné služby. Vedení jednotek NATO ale trvá na tom, že dosud nebyly nalezeny žádné důkazy, které by svědčily o úmrtí místních obyvatel. 

"Vesničané dovedli vyšetřovatele na hřbitov a ukázali jim hroby, ve kterých prý bylo čerstvě pohřbeno 35 lidí. Hroby ale vypadaly staře," uvedla Katie Kendricková z tiskového odboru Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF). 

Civilisté, kteří se nedobrovolně dostanou pod palbu, mohou po ISAF požadovat odškodné. Jednotky prý proto evidují několik případů falešných žádostí. ISAF na druhou stranu nemá podle agentury AP příliš dobrou pověst při informování o úmrtí civilistů. Při jedné z podobných nehod, která se stala v květnu loňského roku v okrese Bala Buluk na západě Afghánistánu, přiznaly spojenecké jednotky civilní oběti až po několika dnech. 

Zpravidla se různí také údaje o počtu mrtvých. Podle USA při loňském náletu zahynulo 30 až 40 lidí, afghánská vláda tvrdí, že zemřelo 140 civilistů, z nichž většinu tvořily ženy a děti.

Zdroje: ČTK