Afghánistán: Poláci budou velet tisícovce elitních vojáků USA

- Aktuality autor: red

Okolo tisíce amerických elitních vojáků posílí v druhé polovině letošního roku polský kontingent, který působí v afghánské provincii Ghazní.

Jak napsal list Gazeta Wyborcza, Poláci ještě nikdy takovému počtu amerických vojáků neveleli. 

To, že příslušníci americké pěchoty budou podléhat polskému velení, má zabránit tomu, aby v Ghazní působily dvě na sobě nezávislá vojenská uskupení. 

V Afghánistánu v současnosti působí 2200 polských vojáků, polský kontingent se má brzy rozšířit o dalších 400 mužů. V provincii Ghazní bude za několik měsíců působit 3600 příslušníků koaličních jednotek.

Vedení polské armády je přesvědčeno o tom, že takový počet bude dostačující pro získání kontroly nad provincií, přes kterou vede klíčová silnice z Kábulu do druhého největšího afghánského města Kandaháru.

Polsko sem dříve nebylo schopno poslat posily - chyběly mu pro to peníze i dostatečně zkušení vojáci. Američané budou pobývat ve východní části provincie, ale polští velitelé upozorňují, že pokud to bude situace vyžadovat, mohou je kdykoliv vyslat kamkoliv jinam. Američtí vojáci s sebou do Ghazní přivezou i novou, Polákům tolik potřebnou techniku. Jde hlavně o bezpilotní letouny a zařízení pro vyhledávání min. 

Poláci by si přáli, aby je v Ghazní kromě Američanů podpořilo také několik desítek českých vojáků. Se dvěma radary Arthur by měli chránit polskou základnu. Rozšíření české účasti v misi ISAF o 55 lidí navrhuje vláda Jana Fischera. Sněmovna má o vládním návrhu jednat tento týden, nicméně levicoví poslanci jsou proti. Bez jejich hlasů přitom návrh nemá šanci na schválení.

Tagy: Afghánistán USA vojáci Polsko

Zdroje: ČTK