Afghánistán: Parlament neschválil Karzáímu část vlády

- Aktuality autor: red

Afghánský parlament v sobotu odmítl 17 z celkových 24 členů nové vlády navržené prezidentem Hamídem Karzáím. Poslanci schválili tři klíčové nominace ministrů obrany, financí a vnitra.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nepodpořili naproti tomu ponechat bývalého gerilového velitele Ismaíla Chána na významném postu ministra energetiky. Po týdnech prověřování navržených ministrů ohledně jejich politické minulosti a budoucích plánů schvalují poslanci nový kabinet v době zhoršující se bezpečnostní situace a prohlubující se korupce. 

Mezi prezidentovými kandidáty, které poslanci odmítli při vzácné příležitosti ukázat svůj politický vliv, skončili kromě ministra spravedlnosti a energetiky také nominovaný ministr obchodu, hospodářství, zdravotnictví a spojů. O pouhé dva hlasy neuspěla ani dosavadní ministryně pro záležitosti žen. 

Nový kabinet bude řídit zemi do parlamentních voleb, které se mají konat 22. května. Toto datum v sobotu oznámil předseda nezávislé volební komise Daúd Alí Nadžafí.

Jde o poslední možný termín voleb do Lidové rady (dolní komory parlamentu) v souladu s ústavou. Podle kritiků neponechává ale dostatek času na zavedení nezbytných volebních reforem, které by zabránily opakování fiaska ze srpnových prezidentských voleb a jimiž západní státy podmiňují svou finanční pomoc pro hlasování. 

Celkové náklady na uspořádání voleb dosáhnou podle Nadžafího 120 milionů dolarů (zhruba 2,2 miliardy korun), z čehož Západ podle jeho přesvědčení přispěje 50 miliony dolarů (990 milionů korun). 

OSN předala afghánské volební komisi několik doporučení na volební reformu, řekl Nadžafí. Zdůraznil ale, že některé požadované reformy nejsou v pravomoci komise, jako reforma volebního zákona. Ta přísluší schválení parlamentu. 

Jeho členové od rána hlasují jednotlivě o každém ze 24 ministrů budoucího kabinetu v komplikované tajné proceduře. Zasedání se proto protahuje, podle slibu předsedy parlamentu má být ale dokončeno ještě v sobotu. 

Karzáí byl zvolen na další pětiletý prezidentský mandát ve sporných volbách 20. srpna. Nominace členů nového kabinetu předložil koncem prosince. Mnohé ze svých západních podporovatelů uspokojil ponecháním řady technokratů na jejich dosavadních klíčových postech; kritici však varovali, že prezident pouze recykluje stará jména v době, kdy země potřebuje nové ideje. Karzáí také nevybral žádného kandidáta do čela ministerstva zahraničí, aniž vysvětlil proč. 

Na složení a schválení nového afghánského kabinetu netrpělivě čeká mezinárodní společenství, které neustále apeluje na Karzáího, aby bojoval proti korupci prostupující všechny úrovně afghánské společnosti včetně samotné vlády. 

Dvě rakety explodovaly blízko Karzáího při jeho návštěvě provincie Hílmand na jihu Afghánistánu. Prezident prý nebyl v ohrožení a nikdo jiný nebyl údajně zabit ani zraněn, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. 

Karzáí právě mluvil uvnitř budovy k asi 500 shromážděným lidem, když se několik set metrů od ní ozvaly dvě exploze. Svědci je identifikovali jako výbuchy raket, které údajně dopadly do nedaleké vesnice Bulan.

Tagy: Afghánistán Vláda parlament

Zdroje: ČTK