Afghánci protestují proti spálení koránu na základně USA

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Nejméně pět lidí dnes přišlo o život v Afghánistánu. Tři lidi připravila o život střelba bezpečnostních sil při rozhánění protestních demonstrací, dva vojáky sil NATO zabil afghánský voják.

Radikální islámské hnutí Taliban zároveň vyzvalo k zabíjení zahraničních vojáků v zemi. Jde o odvetu za spálení výtisků koránu na americké vojenské základně v Bagrámu u Kábulu. Oznámila to agentura AFP.

"Na obranu svaté knihy musíte útočit na vojenské základny interventů, jejich vojenské konvoje, zabíjet je, unášet je, bít je a dávat jim takovou lekci, aby si už nikdy nedovolili urazit korán," napsal Taliban ve svém komuniké. "Ochrana životů a majetku muslimů je povinností všech muslimů, musí se zaměřit na interventy a jejich zařízení, ne na majetek lidu," napsal Taliban.

Velení koaličních sil v Afghánistánu i USA přiznaly, že několik výtisků koránu shořelo při úklidu na základně v Bagrámu asi 50 kilometrů severně od Kábulu a že šlo skutečně o nedopatření. Za tento čin se již omluvily.

Demonstranty rozhání policie, stojí to lidské životy

Incident vyvolal v Afghánistánu demonstrace, při jejichž rozhánění bezpečnostní jednotky zabily k dnešnímu dni už 12 lidí a desítky dalších zranily. Dnes pokračují demonstrace již třetí den.

V metropoli východní provincie Laghmán Metarlamu se pokusilo několik stovek Afghánců proniknout na vojenskou základnu. Demonstraci ale policie rozehnala i za pomoci střelby do vzduchu a vodních děl.

Dva demonstranty zabila střelba v provincii Uruzgán na jihu země a jednoho v Nangarháru na východě.

Další protestní shromáždění se konala v provincii Lógar a také ve městě Dželálábád.

Ve východní části země afghánský voják dnes spustil palbu do vojáků sil Severoatlantické aliance, z nichž dva zabil. V neupřesněné lokalitě se konala také demonstrace, ale podle AFP není jasné, jestli oba incidenty mají souvislost.

Tagy: Afghánistán demonstrace Taliban

Zdroje: ČTK