Aféra okolo odvolaného moskevského starosty pokračuje

- Aktuality autor: red

Aféra okolo odvolaného moskevského starosty Jurije Lužkova pokračuje. Lužkov se podle svého přítele chystá napadnout prezidentský výnos o svém sesazení u soudu.

S pokračováním pře podle dnešního tisku počítá i Kreml; chystá se další díl mediální kampaně na obrazovkách a Lužkov prý může čelit i trestnímu stíhání.

Lužkov si během téměř dvacetileté vlády nad metropolí vytvořil pozici "těžké váhy" v ruské politice a jeho pád přirovnávají deníky k pádům viceprezidenta Alexandra Ruckého, oligarchy Borise Berezovského či premiérů Viktora Černomyrdina, Jevgenije Primakova či Michaila Kasjanova. Ale Lužkov dává najevo, že se bez boje nevzdá.

Lužkov se údajně obrátí na soud

"(Lužkov) mi řekl, že se obrátí na soud," řekl starostův blízký přítel, známý zpěvák a poslanec Josif Kobzon, který s Lužkovem v úterý strávil několik hodin. "Řekl jsem mu, že je to naprosto zbytečné, ale on je zásadový člověk a zjevně trvá na svém," dodal Kobzon. Popřel také, že by bývalý starosta pomýšlel emigrovat. "Do penze se nechystá, bude bojovat...," uvedl ve svém blogu Lužkovův kolega Oleg Mitvol.

Bývalý starosta může napadnout rozhodnutí prezidenta Dmitrije Medveděva u Nejvyšší soudu do deseti dnů, stejnou lhůtu má i soud pro posouzení. Podle komentátorů však nemá šanci uspět, zjevně zůstal bez politických spojenců.

Medveděv odvolal Lužkova pro "ztrátu důvěry". Starosta se zřejmě chystá argumentovat, že Medveděvův předchůdce Vladimir Putin tak činil jen v případech zjevného selhání hlavy regionu či trestního stíhání. Ale sám premiér Putin ještě v úterý zdůraznil, že "prezident postupoval přísně v souladu se zákonem a v rámci svých pravomocí".

Kreml bude s kampaní proti starostovi pokračovat

S Lužkovovým protiútokem počítá i Kreml, a tak má pokračovat mediální kampaň proti bývalému starostovi. Opoziční politik Boris Němcov, známý jako Lužkovův ostrý kritik, listu Kommersant řekl, že jej televize NTV pozvala k natáčení dalšího dílu pořadu proti starostovi. Odvysílán má být v sobotu.

Ačkoliv to úřady popírají, podle Kommersantu znovu zkoumají případy, které by mohly vést ke stíhání bývalého starosty a jeho manželky Jeleny Baturinové, nejbohatší ruské podnikatelky.

Lužkov si ještě před odvoláním v dopise hlavě státu, zveřejněném opozičním listem New Times, trpce postěžoval na nedemokratické poměry v zemi, kde od velkých stalinských čistek stále panuje "strach vyjádřit svůj názor", na zrušení přímých voleb hlav regionů i na cenzuru. Podle Kremlu se Medveděv s dopisem seznámil až po Lužkovově odvolání, ale obsah nijak nemohl změnit prezidentův názor.

Lužkov je v pozici "free agent"

Podle listu Vedomosti se Lužkov nyní podobá "volnému agentu" na politickém trhu; v jeho prospěch hovoří zásluhy, tradiční lítost i jméno, které si udělal jako jedna z nejvíce charismatických postav ruské politiky. Ale prakticky je vyloučena spolupráce s jakoukoliv parlamentní stranou a Lužkova se zříká i neparlamentní opozice, kterou starosta rozháněl pendreky. "Neznamená to, že dráha je u konce. Prostě Lužkov musí sestoupit 'do pekel' a začít vše od začátku," usoudil komentátor. Vhodným startem může být právě soudní žaloba; v při s Kremlem, která se povleče týdny a měsíce, se může pokusit získat novou autoritu namísto té ztracené.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko dnes začíná vybírat kandidáty, z nichž prezident Dmitrij Medveděv vybere nového starostu. Toho bude ještě schvalovat městský sněm, ve kterém má strana 32 z 35 poslanců. Podle předpovědí by Lužkovův nástupce mohl být znám do měsíce. Straničtí představitelé ujišťují, že štědrá sociální politika bude pokračovat.

Putinova intrika proti Medveděvovi?

"V Kremlu velmi dobře chápou, že klíče od hlavního města nelze svěřit do jedněch rukou (...). Nového Jurije Lužkova nenajdou a ani nechtějí hledat. Vždyť se starým se sotva vypořádali," poznamenal Kommersant.

Zatímco jiní analytici vidí za sesazením Lužkova posílení Medveděvových pozic před prezidentskými volbami v roce 2012, podle komentátorky stanice Echo Moskvy Julije Latyninové ve skutečnosti šlo o Putinovu intriku proti Medveděvovi. "Je těžké předvídat, co se v budoucnu stane s Lužkovem, ale jedno je už jasné: Medveděv neodslouží druhé období jako prezident. Jestli míval takové ambice, skandál s Lužkovem je naprosto zničil," napsala v listu The Moscow Times.

Tagy: soud žaloba odvolání primátor Moskva starosta aféra Kreml

Zdroje: ČTK