Advokátka dostala za milionovou zpronevěru 2,5 roku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Advokátka Miloslava Blahová z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku půjde za zpronevěru na 2,5 roku do vězení. Šestapadesátiletá žena podle pravomocného rozsudku připravila jako správkyně konkurzní podstaty a jako advokátka své klienty o několik milionů korun.

Krajský soud ve Zlíně zamítl její odvolání a potvrdil tak dubnový verdikt tamního okresního soudu. Obžalované ženě přitom hrozilo až osm let vězení. Kromě vězení jí soud na šest let zakázal i výkon advokacie i funkce insolvenční správkyně. 

Blahová se veřejného zasedání nezúčastnila. Obhájce ji omluvil kvůli náhlé zdravotní indispozici. U soudu žádal zproštění obžaloby, k rozhodnutí se vyjádřit odmítl. Obžalovaná nyní prostřednictvím advokáta může podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Tento mimořádný opravný prostředek však nemá odkladný účinek na nástup do vězení. 

Kradla už od roku 2002

Podle obžaloby se žena trestné činnosti dopouštěla od roku 2002, kdy jí jako správkyni konkurzní podstaty přišlo na účet téměř 1,1 milionu korun, které pak vybrala a použila nezjištěným způsobem.

V roce 2006 stejně postupovala u částky 900 tisíc korun a o rok později se přišlo na to, že jí schází 1,75 milionu korun, které u ní jako u advokátky měli v úschově klienti. Z této částky poté necelých 800 tisíc nahradila. 

"Finanční částky chyběly a když byly po obžalované vyžadovány, peníze neměla. Nemohla je tak předat a poškození podali trestní oznámení. Obžalovaná se hájila tím, že se s ohledem na úmrtí své matky dostala do těžkých psychických problémů. Kdy a jakým způsobem vybírala peníze a jak s nimi naložila, si prý nepamatuje," uvedl předseda senátu krajského soudu Radomír Koudela. 

Žalobce žádal vyšší trest

O vině obžalované není podle Koudely pochyb. "Podle znalce sice mohla v uvedené době trpět depresemi, ale její rozpoznávací a ovládací schopnosti mohly být sníženy jen nepodstatnou měrou," uvedl.

Kromě odvolání Blahové soud ale zamítl i odvolání státního zástupce, jenž žádal pro advokátku vyšší trest. Podle krajského soudu je sice uložený trest mírný, ale nikoliv nepřiměřeně, což by podle senátu byla jediná možnost pro jeho změnu. 

Předseda senátu označil celou kauzu za velmi netypickou. "Tyto případy se stávají zcela výjimečně. Je to osobní neštěstí a selhání paní doktorky, na které mohly mít vliv i skutečnosti, které se jí tehdy staly v osobním životě. Což ji ovšem 'nevyviňuje' z vytýkaného jednání, ale má to vliv na uložený trest," uzavřel Koudela.

Tagy: soud vězení miliony zpronevěra

Zdroje: ČTK