ABL si dělala kompletní prověrku klíčových politiků Prahy 11

- Aktuality autor: red

Bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV), si údajně dělala kompletní prověrku klíčových lidí z vedení radnice Prahy 11.

Mladá fronta Dnes (MfD), která už ve čtvrtek informovala o sledování někdejší starostky ODS Marty Šorfové, zjistila, že detektivové detailně mapovali i rodinné a majetkové poměry pěti dalších politiků, shromažďovali o nich zákonem chráněné osobní informace nebo data z policejní evidence.

MfD má k dispozici seznam lidí, na němž kromě někdejší starostky Prahy 11 figuruje i jméno tehdejšího zastupitele za Evropské demokraty Iva Svobody, zástupce starostky za ČSSD Ivana Škody a také Jana Šimůnka a zastupitele za ODS Jana Vašíčka a Dalibora Mlejnského. Dva posledně jmenovaní o údajném sledování sami promluvili už ve čtvrtek. Všichni politici se ale o sledování dozvěděli až od reportérů MfD.

Detektivové při pátrání získali informace o majetku, pobytu i chování a slabých místech politiků. Shromáždili také řadu osobních údajů, které čítají čísla řidičských průkazů, čísla pasů, údaje ze zbrojních průkazů, informace o registračních značkách nebo data o trestním stíhání.

Celým případem se začne zabývat policie

Třeba u Iva Svobody upozornili na možnou trestnou činnost jeho syna, u Mlejnského popsali jeho aktivity ve firmě, která byla vytunelována. Pracovníci ABL také fotografovali byt Ivana Škody a vyptávali se spolužačky jeho syna. Ve spisu je detailně popsáno bydliště Jana Vašíčka, včetně podrobností o ovládání výtahu v domě, o tom, jaké jsou v budově okna, dveře a únikový východ.

Případem se začne zabývat policie. Nynější šéfka hlavní kanceláře ODS Šorfová podala trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji. Mladá fronta Dnes napsala, že v dokumentech o ní nechybí ani detaily ze soukromí nebo fotodokumentace pořízená skrytou technikou. Premiér Petr Nečas už ve čtvrtek uvedl, že v materiálech byly i snímky dětí Šorfové. ODS tvrdí, že byla několikanásobně porušena práva na ochranu osobnosti a soukromí. Nečas očekává, že věc bude rychle a řádně vyšetřena podle principu 'padni komu padni'.

Ministr Bárta ve čtvrtek tiskovém prohlášení oznámil, že jeho bratr a nynější majitel ABL Matěj Bárta podá kvůli článku žalobu na ochranu dobrého jména právnické osoby. V rádiu Impuls Bárta řekl, že dokumenty považuje za falzum a těší se na výsledek soudu. MfD ale tvrdí, že má dokumenty ze zdrojů ABL, a to i v elektronické podobě.

Tagy: koalice ODS bárta prověrka abl vv

Zdroje: ČTK