Abbás se s Hamasem dohodl na přechodné vládě a volbách

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Palestinská samospráva v čele s Mahmúdem Abbásem se dohodla s radikálním hnutím Hamas na vytvoření jednotné přechodné vlády a datu voleb. Po jednání delegací obou stran v Káhiře to oznámila egyptská agentura MENA.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Mluvčí Hamasu podle Reuters řekl, že všechny sporné body byly vyřešeny. 

Reuters citoval činitele obou stran, že bylo dosaženo počáteční dohody o ukončení čtyři roky trvající roztržky. Podle dohodnutého plánu by měla být v příštích dnech vytvořena přechodná jednotná vláda složená z nezávislých osobností. Ta by měla začít připravovat prezidentské a parlamentní volby, jež by se měly konat do dvanácti měsíců. 

Dohoda se týká také bezpečnostních otázek a rekonstrukce Organizace pro osvobození Palestiny tak, aby se k ní Hamas mohl připojit. 

Dohodu zprostředkoval Egypt

Dohody bylo dosaženo za egyptského zprostředkování. Vedoucí obou delegací ji parafovali. Podle komuniké z jednání Egypt v krátké době pozve představitele všech palestinských frakcí do Káhiry ke konečnému podpisu. Dnešnímu jednání podle agentur předcházela řada tajných schůzek. 

Vztahy mezi oběma hnutími byly dlouhodobě zablokovány. Hamas v roce 2006 vyhrál palestinské volby. Výsledkem jeho následných bojů s hnutím Fatah, které do té doby dominovalo, je, že umírněnější Fatah v čele s Abbásem ovládá západní břeh Jordánu (Předjordánsko) a radikálně protiizraelský Hamas kontroluje pásmo Gazy. 

Překvapivý kompromis

Pokusy o smíření začaly před dvěma lety a až do dnešního dne nepřinesly výsledky. Podle Reuters byli mnozí činitelé vzhledem k hloubce roztržky dohodou překvapeni. 

Obnovení palestinské jednoty je jeden z klíčových předpokladů mírového urovnání s Izraelem. Zatím však není známo, že by se Hamas vzdával svého odmítavého postoje k jednání s Tel Avivem.

Tagy: Vláda Palestina hamas

Zdroje: ČTK