A už to lítá! Babiš podá trestní oznámení na Kalouska, podle kterého udával StB

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 5. 2014 16:02) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš podá trestní oznámení pro pomluvu na místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a Marka Ženíška, kteří Babiše označili za udavače komunistické Státní bezpečnosti (StB). Babiš to sdělil v tiskové zprávě. Dodal, že s StB nikdy nespolupracoval a nikoho neudával. Kalouska Babišův krok nepřekvapil.

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

Kalousek dnes serveru Novinky.cz řekl, že vylučuje jakoukoli povolební spolupráci TOP 09 s podnikatelem Babišem a jeho hnutím. Zdůvodnil to poukazem na údajnou Babišovu minulost. "V letech komunistické totality byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v nuceném exilu a ze všech sil pomáhal československému demokratickému disentu v boji proti komunismu. V téže době předseda ANO Andrej Babiš práskal komunistické státní bezpečnosti a pomáhal jí tak mimo jiné i v boji s týmž demokratickým disentem," řekl Kalousek.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj:isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Spolupráci TOP 09 s hnutím ANO vyloučil také Ženíšek. "Neumím si představit, že by TOP 09 na vládní úrovni spolupracovala, nebo že by byla v koalici s hnutím ANO, jehož předseda byl komunistický udavač," řekl v rozhovoru pro dnešní Právo.

Babiš v reakci uvedl, že ho StB za komunistického režimu vyšetřovala, ale žádnou spolupráci s ní nepodepsal. "StB si na mě vedla svazek, o kterém jsem nevěděl, a agenta ze mne udělala ona bez mého souhlasu. Kvůli tomu se také soudím se slovenským Ústavem paměti národa a máme dost důkazů, abychom vyvrátili, že jsem jakoukoli spolupráci podepsal," sdělil.

Kalouska plánované trestní oznámení od Babiše nepřekvapilo. "Co jiného lze čekat od agenta Bureše. Není jako politici, maká," řekl s odkazem na údajné Babišovo krycí jméno u komunistické tajné policie a na slogan z předvolebních billboardů hnutí ANO.

Na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) podal Babiš žalobu kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB, loni v lednu. Podle zveřejněných informací Babiš působil pro StB v 80. letech, kdy pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex. Z dokumentů prý vyplývá, že byl získán k tajné spolupráci kvůli ochraně československého zahraničního obchodu.

Miliardář Babiš je majitelem zemědělsko-chemického holdingu Agrofert. Hnutí ANO založil v roce 2011, zaregistrováno bylo loni. Na podzim se pak bez úspěchu zúčastnilo senátních voleb. Babišův majetek odhadl časopis Forbes na 40 miliard korun. Hnutí ANO vede Babiš do předčasných sněmovních voleb z prvního místa pražské kandidátky.

Tagy: TOP 09 StB hnutí Ano

Zdroje: ČTK