56 milionů hovorů: Telefonovali jsme víc než před rokem

- Aktuality autor: Danica Klein

Češi během Silvestra a v prvních hodinách Nového roku uskutečnili v mobilních sítích 56 milionů hovorů, meziročně o čtyři miliony víc. Telefonáty jsou tak stále nejoblíbenějším způsobem gratulace do nového roku. SMS zpráv lidé odeslali 42 milionů, v porovnáním se Silvestrem 2011 o dva miliony víc. 

Volání (ilustrační foto)

Volání (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Počet hovorů v sítích T-Mobile a Vodafone vzrostl meziročně o 14 procent, respektive o sedm procent. Zákazníci Telefóniky naopak volali na samém konci roku méně než o rok dřív, počet hovorů klesl o 12 procent. 

"Tento Silvestr byl ohledně celkového provozu v síti nejsilnější za poslední roky. Zákazníci využívali všechny služby více než loni, nejvíce narostl počet odeslaných MMS a objem provolaných minut," uvedl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický. 

I přes výrazné krátkodobé zatížení kolem půlnoci fungovaly všechny sítě bez problémů. "Lidé si nejvíce přáli k Novému roku těsně po půlnoci, kdy bylo v první hodinu uskutečněno více než 2,6 milionu hovorů," uvedla mluvčí Telefóniky Blanka Vokounová. 

20 tisíc MMS zpráv

Podle ní padl v síti Telefóniky rekord v počtu odeslaných multimediálních zpráv MMS. Během silvestrovského dne jich klienti operátora odeslali téměř 165.000, to je o osm procent více než o rok dřív. Nejvíce jich lidé tradičně rozeslali v poslední hodině roku 2012 - téměř 20.000 MMS zpráv. 

Za nárůstem celkového provozu v sítích je i vyšší využití datových služeb. "Ke zvýšení provozu v síti T-Mobile o necelých 19 procent přispěl i mobilní internet. Celkový objem přenesených dat vzrostl o 112 procent, přičemž o zhruba 85 procent se postarala nejrychlejší 3G síť. Nejvíce se mobilní surfaři činili ještě před započetím silvestrovských oslav mezi 16:45 a 17:45," dodal mluvčí T-Mobilu Jiří Janeček. 

Nejvíce cizinců přihlášených do sítě Vodafone bylo z Německa, Ruska a Polska. Z ČR pak lidé na Silvestra nejvíc volali na Ukrajinu, do Ruska a na Slovensko.

Tagy: operátoři mobily sms Silvestr

Zdroje: ČTK