29 % Čechů označilo svou finanční situaci za horší než v minulém roce

- Aktuality autor: Michal Polák

Téměř tři čtvrtiny domácností vnímají svou finanční situaci ve srovnání s předchozím rokem jako stejnou nebo horší. Nejvíce negativních postojů k ní projevují lidé ve věku od 60 do 69 let, s univerzitním vzděláním a s měsíčním příjmem od 12.000 Kč. Vyplývá to z šetření, který v červnu uskutečnila pro společnost MasterCard výzkumná firma GfK mezi téměř tisícovkou respondentů.

Na 29 procent Čechů vidí svou situaci za rok jako horší, 26 procent lepší a 36 procent stejnou. "Letošní průzkum MasterCard prokázal, že většina domácností stále smýšlí o své finanční budoucnosti pozitivně. A to i přes nepřízeň současné globální finanční krize,“ uvedl obchodní ředitel MasterCard Europe pro ČR Pavel Javorský.

Nejoptimističtější očekávání mají lidé ve věku od 18 až 29 let, lidé se středoškolským vzděláním a lidé s měsíčním příjmem nad 30.000 Kč. Průzkum MasterIndex ukázal, že čeští muži smýšlejí o své finanční situaci pozitivněji než české ženy. Celých 67 procent mužů se domnívá, že finanční situace bude stejná nebo lepší, kdežto ženy si to myslí pouze v 56 procentech, dodal Javorský.

Češi podle průzkumu velmi myslí na svou budoucnost ohledně financí a dokážou šetřit. Více než dvě třetiny z nich dnes dokáže ušetřit alespoň část svých pravidelných příjmů. Většina dotázaných nyní pociťuje nárůst spotřebitelských cen, a proto se do budoucna budou snažit ušetřit zejména na větších nákupech.

Tagy: Češi finance domácnosti šetření

Zdroje: ČTK