2. kolo voleb rozhodli stoupenci Fischera a Dienstbiera

- Aktuality autor: Michal Polák

První přímou prezidentskou volbu rozhodli příznivci Jana Fischera a Jiřího Dienstbiera, kteří se ve druhém kole hlasování z větší části přiklonili na stranu Miloše Zemana (SPOZ). Nastupující prezident od nich získal přes 900.000 hlasů, zatímco jeho sok Karel Schwarzenberg (TOP 09) jen asi 400.000. Vyplývá to z průzkumu agentury ppm factum. 

Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg

Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg,zdroj: Archiv

Pro Zemana hlasovala v rozhodujícím kole vedle stoupenců Fischera a Dienstbiera také většina příznivců Táni Fischerové a Jany Bobošíkové (Suverenita), pro Schwarzenberga zase větší část voličů Přemysla Sobotky (ODS), Vladimíra Franze a Zuzany Roithové (KDU-ČSL) z prvního kola. 

Zemana podle průzkumu lidé volili nejčastěji proto, že "je to Čech" (19 procent jeho voličů), kvůli jeho lidovosti (16 procent), a protože v něm viděli záruku sociálních jistot (16 procent). Schwarzenberg u hlasující bodoval zejména inteligencí a slušností (16 procent jeho voličů). Stejné procento voličů mu pak dalo hlas především proto, aby nevyhrál Zeman

Osm z deseti lidí, kteří se zúčastnili druhého kola volby, bylo o svém hlase rozhodnuto ihned po skončení prvního kola. Na poslední chvíli, tedy těsně před volbami nebo v jejich průběhu, se rozhodovalo jen sedm procent voličů Zemana a devět procent voličů Schwarzenberga. Závěr volební kampaně se tedy podle ppm factum vedl jen o hlasy malé skupiny voličů. 

Druhé kolo nalákalo voliče, kteří první vynechali

Lidé, kteří nevolili, se voleb neúčastnili především proto, že politice nedůvěřují nebo je nezajímá (44 procent). Řada si jich také nemohla mezi kandidáty vybrat (35 procent). Především voliči Franze a Bobošíkové z prvního kola již k tomu druhému nepřišli. Nezúčastnila se jej ani téměř čtvrtina Fischerových voličů. 

Zároveň však k rozhodujícímu kolu přišlo 15 procent občanů, kteří nevolili v prvním kole. Podporu těchto asi 470.000 lidí si oba kandidáti rozdělili téměř stejným dílem. 

Tagy: Výzkum Prezidentské volby 2013

Zdroje: ČTK