17. listopad má nadčasový význam a musíme si ho připomínat, řekl Klaus

- Aktuality autor: Michal Polák

Události 17. listopadu mají podle prezidenta Václava Klause v české novodobé historii nadčasový význam, protože připomínají ideály, na nichž stojí česká moderní státnost. Prezident na dnešním pietním shromáždění u Hlávkových kolejí vyzvedl zejména studentský protest v roce 1939, který se uskutečnil v době, kdy nacismus byl na vrcholu sil.

Podle něj následné represe ukázaly, že nacisté pochopili, jak velkou překážkou pro porobení českého národa je inteligence.

"V roce 1989 už byl komunismus v koncích a ke zhroucení mu stačil malý náraz, v roce 1939 byl nacismus na vrcholu svých sil. Proto i následky byly odlišné," řekl Klaus. Poprava devíti studentů, odvlečení stovek studentů do koncentračních táborů a uzavření českých vysokých škol, které následovalo po demonstraci, ukázalo podle něj záměry německých okupantů zcela otevřeně.

"Nacisté správně pochopili, že pro porobení našeho národa je překážkou česká inteligence, která byla tehdy - asi více než dnes - strážcem naší národní suverenity, svobody a demokracie a která uchovávala a aktivně šířila odkaz Masarykovy republiky," upozornil prezident. Dodal, že obavy z narůstajícího odboje proti okupantům donutily nacisty dosadit do čela Protektorátu Čechy a Morava samotného šéfa nacistického bezpečnostního aparátu Reinharda Heydricha, čímž započala nejtragičtější fáze okupace.

Tragédie studentů

Klaus připomněl také velký ohlas, který měl tragický osud českých studentů ve světě, i to, že už za rok byl 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva. "Toto poselství z něj nedokázalo vymazat ani 40 let zneužívání tohoto svátku totalitním komunistickým režimem. Toto datum se i v roce 1989 stalo apelem, který uvolnil stavidla nespokojenosti s komunistickou totalitou a přispěl k jejímu rozpadu," řekl prezident.

Podle něj mají události obou 17. listopadů a smrt studenta Jana Opletala nadčasový význam, protože připomínají ideály svobody a demokracie, na nichž stojí česká moderní státnost. "Je naší povinností předat toto poselství i těm generacím, které se narodily již ve svobodě a tvrdými zkouškami minulosti neprošly. Jen tak si můžeme naši svobodu uchovat," řekl prezident Klaus.

Zdroje: ČTK