150 lidí dnes před vládou demonstrovalo proti Kubově těžařské politice

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Zhruba 150 lidí se dnes ráno sešlo na hodinu před Strakovou akademií, aby protestovali proti surovinové politice ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby. Protest byl ohlášen minulý týden, ostraha Strakovy akademie tak měla čas přijmout rozsáhlá bezpečnostní opatření. Účastníci demonstrace se rozešli kolem 9:30. 

Demonstrace proti těžařské politice.

Demonstrace proti těžařské politice.,zdroj: Redakce

Areál Úřadu vlády obehnali policisté kovovými plůtky, takže demonstranti se museli vejít na zúžený chodník a stáli i v silnici. Ulici kolem Vltavy policisté úplně uzavřeli. Demonstranti přinesli transparenty a hlavně kříže s názvy obcí zaniklých kvůli těžbě uhlí, které loni použili, když vnikli na zahradu Strakovy akademie a vytvořili tam symbolický hřbitov. Právě několik neohlášených protestů, při nichž se dostali mimo jiné na střechu úřadu, vedlo k zostření bezpečnostních opatření u sídla v uplynulých měsících. 

Kubova koncepce podle demonstrantů umožní v budoucnu prolomit limity těžby hnědého uhlí na severu Čech a zvýšit těžbu uranu či zlata. Organizátoři akce chtěli ministrům, kteří přicházeli ráno na zasedání předat výzvu, aby surovinovou i energetickou koncepci dnes pouze vzali na vědomí a uložili Kubovi její podstatné doplnění a přepracování. 

Trvale udržitelný rozvoj

"Zároveň je zapotřebí, aby byla v procesu posuzování vlivu strategie na životní prostředí posuzována energetická koncepce minimálně ve dvou variantách. Jeden z návrhů by se měl aspoň v základních parametrech blížit skutečně trvale udržitelnému a čistému scénáři rozvoje české energetiky," řekl mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos. 

Kritici Kubova návrhu se obávají, že dokument nezajistí dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost domácí energetiky. 

Trochu už to zmírnili

Když Kuba před měsícem návrh zveřejnil, stála v něm i možnost průzkumné těžby černého uhlí v dole Frenštát v Beskydech. "Od toho už ministerstvo odstoupilo," řekl Piňos s tím, že zmírněny byly i některé formulace týkající se limitů hnědého uhlí na severu Čech a záměru otevřít nová uranová ložiska v Podještědí. Aktivisté tak mají naději, že během dalšího projednávání dosáhnou i dalších ústupků. 

Nová energetická koncepce má udat směr, jakým se česká energetika bude ubírat v příštích 20 až 30 letech. Materiál se připravuje několik let a doznal řady změn. Různé skupiny se snažily v rámci koncepce prosadit své zájmy. Podle Kuby je hlavním smyslem koncepce modernizovat českou energetiku a zajistit bezpečné dodávky energií za přijatelné ceny pro domácnosti i průmysl. 

Návrh počítá s tím, že využití jádra poroste po dostavbě dalších bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Tyto dva zdroje by měly pokrýt více než polovinu výroby elektřiny. Naopak využití uhlí se má postupně v příštích letech snížit zhruba na jednu třetinu proti současnosti. 

Očekává se, že i bez ohledu na názory demonstrantů vláda dnes Kubovy dokumenty vezme pouze na vědomí. 

Tagy: tezba demonstrace energetika

Zdroje: ČTK