Vysoké školy pod drobnohledem: Studie má zjistit potřeby trhu práce


Ministerstvo školství si nechá zpracovat studii, jaké obory budou v budoucnu potřeba na trhu práce. Studie za šest milionů korun má pomoci ministerstvu určit, do jaké oblasti směřovat dotace EU po roce 2014. Úřad nyní vypsal výběrové řízení na zpracování analýzy za šest milionů korun. Materiál, jehož vznik je hrazený z prostředků EU, má také přinést inspiraci ze zahraničí ohledně reformy vysokých škol.

zdroj: Mediafax

"Bez těchto analytických podkladů včetně včleněné komparativní analýzy nelze kvalifikovaně nastavovat směr, jakým má podpora z evropských prostředků po roce 2014 pokračovat," tvrdí úředníci. Data prý potřebují pro nastavení financování univerzit a také k připravovanému rozdělení škol na výzkumné, vzdělávací a prakticky orientované.

"Studie by měla také zmapovat budoucí potřeby trhu práce a měla by ukázat, v kterých oblastech bude poptávka po absolventech vysokých škol, dle jejich oboru a typu studia," stojí v zadávací dokumentaci. Ministerstvo chce zjistit, nakolik zaměstnavatelé využívají takzvaných dodatků k diplomu a jaká je nabídka a poptávka po vzdělávacích kurzech pro dospělé, které organizují vysoké školy.

Spolupráce vysokých škol a firem

Podobné statistiky už sice shromažďuje Středisko vzdělávací politiky pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, podle Kateřiny Savičové z ministerstva jsou ale nyní potřeba "náročná kvalitativní šetření". Osloveni budou kromě vysokých škol i sami studenti a absolventi a také zaměstnavatelé.

Materiál se zaměří i na spolupráci vysokých škol s firmami a vývojářským průmyslem. V této oblasti prý mají školy značné mezery. Spolupráce totiž nespočívá jen ve společných výzkumech, ale také třeba ve vzájemných odborných konzultacích a poradenství.

Změna systému

Protože ministerstvo už řadu let, a zatím stále neúspěšně, připravuje změny v systému vysokého školství, chce také v analýze zmapovat reformy na univerzitách v zemích EU a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Studie by měla být hotova nejpozději do poloviny příštího roku. Výstupy by měly být použity také při přípravě Strategie rozvoje vzdělávání v ČR do roku 2020.

reklama

čtete dále

 • Koruna posílila k euru, oslabila vůči dolaru

  Koruna posílila k euru, oslabila vůči dolaru

  9.8.2012 17:29 – Domácí 0

  Koruna dnes lehce posílila k euru a oslabila vůči dolaru. V 17:00 byla proti středě k euru o čtyři haléře výše na 25,09 Kč/EUR a k dolaru naopak čtyři haléře ztratila na 20,37 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. více

 • Blesk zůstává nejčtenějším deníkem v ČR, druhá je MF Dnes

  Blesk zůstává nejčtenějším deníkem v ČR, druhá je MF Dnes

  9.8.2012 16:52 – Domácí 0

  Nejčtenějším deníkem v Česku zůstává deník Blesk. V prvním pololetí letošního roku si jej denně v průměru přečetlo 1,29 milionu lidí. Druhým nejčtenějším titulem v prvním pololetí byla Mladá fronta Dnes (MfD) se 789.000 čtenáři. více

 • Na opravy domů si budeme moci levně půjčit. Klaus podepsal nový zákon

  Na opravy domů si budeme moci levně půjčit. Klaus podepsal nový zákon

  9.8.2012 16:42 – Domácí 0

  AKTUALIZOVÁNO. Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona o Státním fondu rozvoje bydlení (SFRB), která fondu umožní čerpat peníze z evropského projektu na rozvoj měst Jessica. Dnes to sdělil mluvčí Hradu Radim Ochvat. Peníze bude fond poskytovat ve formě výhodných úvěrů například na zateplování bytových domů. více

 • ČSSD se marně vykrucuje: Naše billboardy nejsou nacistické

  ČSSD se marně vykrucuje: Naše billboardy nejsou nacistické

  9.8.2012 15:35 – Domácí 0

  Kardinál Dominik Duka by si měl podle místopředsedy sociální demokracie Lubomíra Zaorálka nastudovat literaturu o druhé světové válce, aby příště nepronášel nepřijatelné výroky. Zaorálek to uvedl v reakci na prohlášení církevních představitelů k billboardům ČSSD proti církevním restitucím. Uvedl, že zatímco role katolické církve v době války není vyjasněná, řada sociálních demokratů za svoje postoje v době nacistické okupace položila život. více